Bolesti po náročných operacích pomáhá tlumit speciální pracoviště

Ve FN Ostrava funguje Pracoviště regionální anestezie. Jeho lékaři pomáhají pacientům tlumit bolest po náročných výkonech. Pod ultrazvukem jim cíleně a velmi přesně podají anestetika, čímž znecitliví   nervové struktury, a období po bolestivých operacích je tak pro pacienty snesitelnější.

Regio je v tomto případě označení pro určitou oblast v těle, která bude operována. K nervům, které ji zásobují, dokáží lékaři velice přesně a ve stanoveném množství rozmístit anestetikum. „Dnes jehlu zavádíme pod ultrazvukovou kontrolou. Najdeme si danou nervovou strukturu, kterou potřebujeme vyřadit a podáme tam lokální anestetikum,“ popisuje MUDr. Vojtěch Jarkuliš, lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava, pod kterou Pracoviště regionální anestezie spadá. Zavádění takzvané periferní nervové blokády je podle něho rychlý výkon, který většinou trvá v řádech minut. Na obrazovce ultrazvuku jasně vidí, kam látku aplikuje a kudy se v těle roztéká: „Když provádím blokádu, celou dobu jehlu vidím a dělám to bezpečně. Je minimální riziko, že poraním nějakou cévu anebo nerv. Dávku díky tomu dokážu aplikovat na míru pacientovi i podle požadavků operatéra.“ 

V praxi to vypadá tak, že většina těchto blokád se kombinuje s celkovou anestezií. A to ještě předtím, než pacient odjede na operační sál. „Během výkonu je pacient přispaný, ale nepotřebuje tak vysokou dávku anestetik. Kromě toho potřebuje výrazně menší množství opiátů, pokud vůbec nějaké. Opiáty totiž mají některé nežádoucí účinky,“ pokračuje doktor Jarkuliš. Výsledkem je, že pacienti se i po bolestivých výkonech cítí lépe: „Když se udělá dobrá prevence bolesti a periferní blok se píchne ještě předtím, než vznikne operační trauma, snižuje to do budoucna riziko rozvoje chronických bolestí. Pacienti po výkonu navíc mají lepší komfort. Můžou po něm v klidu ležet na dospávacím pokoji. Když je to nebolí, jsou schopní se v noci solidně vyspat, což je velmi důležitý aspekt. I to, že se pacient dobře vyspí, je totiž dobré z hlediska hojení ran a jeho budoucí rekonvalescence.“ 

Pracoviště regionální anestezie za rok aplikovalo 600 periferních bloků. Mnohdy po nich následují velice bolestivé výkony. Doktor Jarkuliš říká, že jde třeba o osteosyntézy patních kostí anebo artroskopie zápěstí. „Někdy jsou u toho tak zásadní bolesti, které nevyřeší ani opiáty. V některých případech ale lékaři požadují, aby blokáda neúčinkovala moc dlouho. Třeba ortopedi chtějí, aby bloky byly ve svém účinku kratší. Potřebují si zkontrolovat, že během výkonu neporanili nějaký nerv.“

Přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. dodává, že velmi důležité je i vysvětlování směrem k pacientovi. Lékař mu řekne, co se stane, jakmile anestezie začne působit. Pacienti totiž někdy špatně nesli to, že končetinu třeba čtyřiadvacet hodin necítili: „Když se to s dostatečným předstihem vysvětlí, mají k vám pak daleko větší důvěru. Pokud jsou správně připravení a seznámení s postupem, tak vědí, co mají očekávat a jsou rádi, že je příslušná oblast, například končetina, nebolí.“ 

Pracoviště regionální anestezie dnes tvoří tým šesti lékařů, a díky skvělé práci vrchní sestry KARIM PhDr. Renáty Zoubkové, Ph.D. a staniční sestry Mgr. Kateřiny Strážnické, i kvalitní sesterský tým. „Jsme tak schopní tuto péči poskytovat v režimu 24/7. Jedná se o kolektivní záležitost a bez spolupráce by to vůbec nemohlo fungovat,“ doplňuje na závěr primář Oddělení anestezie MUDr. Jan Divák, Ph.D., MBA.

 (ab)