Baník porazil slavný Liverpool!

Foto: ÚMOb Poruba/Jiří Birke

Baník Ostrava porazil slavný Liverpool F.C.! To není věta z žádné písně podobné té, v níž Jaromír Nohavica zpívá o vysněném vítězství Baníku nad Barcelonou. Řeč je o výsledku střetnutí Baníku Ostrava U15 se stejně starými vrstevníku z liverpoolského klubu. Mladí baníkovci vyhráli 3:2 a vyhráli celý Turnaj čtyř zemí, jehož se zúčastnila také Hertha Berlín a polský Slask Wroclaw. Také tyto dva týmy dokázal Baník porazit.

Je to další obrovský úspěch baníkovské patnáctky, která pod vedením trenérů Jana Žemlíka a Milana Chalupy v nedávné minulosti porazila Bayern Mnichov nebo AC Milán. O to více se čekalo, jak si mladí baníkovci poradí s Liverpoolem. Ke vzájemnému souboji obou týmů došlo na konci celého turnaje, který se odehrál v areálu Základní školy J. Šoupala v Ostravě-Porubě. Za značného zájmu diváků.

Reds se v utkání ujali vedení, Baník srovnal a záhy otočil na 2:1. Těsně před koncem Liverpool vyrovnal na 2:2, mladí baníkovci si však vítězství nad hrdými Angličany vzít nenechali a gólem na 3:2 zpečetili velmi cenný výsledek. „Jsme samozřejmě velice rádi za to, jakého výsledku jsme dosáhli, ale pro nás všechny, tím více pro kluky samotné, znamenal tento turnaj především velmi cennou zkušenost a taky svátek,“ poznamenal trenér Milan Chalupa.

Zástupci Baníku se viditelně snažili nepodlehnout přehnané euforii. Navzdory tomu, že výsledky baníkovské patnáctky v posledních měsících jsou až neuvěřitelné. Skalpy Bayernu, AC Milán, Liverpoolu F.C…. „Není žádný důvod pro létání v oblacích,“ prohlásil Petr Mašlej, šéf mládežnického úseku FC Baník Ostrava. „Ano, naše patnáctka je silná. Potvrzuje se to i v rámci Česka, je to silný tým, podobně jako patnáctka Sparty nebo Slavie. Ale v tomhle věku jsou týmy i napříč Evropou ještě pořád hodně vyrovnané,“ podotkl Mašlej.

Šéf baníkovské mládeže připomíná vedle těch vynikajících i horší výsledky, jichž současná baníkovská patnáctka v nedávné minulosti dosáhla. „Naše patnáctka vyhrála na Bayernu, porazila AC Milán a další silné týmy a my jsme si možná začali myslet kdovíco. A pak jsme vyjeli na turnaj do Zakopaneho a skončili jsme předposlední,“ řekl Mašlej.  „A řekli jsme si, aha? Tak pozor. V tom Zakopanem jsme totiž narazili kromě jiných na severské týmy, které hrály silovější fotbal, a ten nám nevyhovoval. I když jsme prohrávali většinou jen o gól, najednou se dostavil úplně jiný celkový výsledek. Takže ano, určitě jsme dosáhli úspěchu, ale zároveň nezapomínejme, v čem zaostáváme,“ pravil mládežnický ředitel Baníku.

A stejně střízlivě se vyjádřil k dalšímu tématu. Jestliže současná baníkovská patnáctka dokáže porážet vrstevníky z elitních světových klubů, má to snad znamenat, že ze současné generace čtrnáctiletých a patnáctiletých baníkovců rostou elitní světoví hráči? Logicky se taková teze nabízí. Jenže fotbalový a vývoj mladých hráčů funguje jinak a Mašlej to dobře ví. „Čeká nás ještě spousta práce. Klubům, o kterých se bavíme, nemůžeme naprosto konkurovat, pokud jde třeba o skauting. Tyto kluby mají své akademie i v zahraničí, skautují mládež po celém světě, těží ze jména, které už mají. To je jeden důvod, proč se ty nůžky začínají v pozdějším věku rozevírat,“ řekl Mašlej.

Šéf mládežnického úseku Baníku přidal i vlastní zkušenost. „Byl jsem na zkušené ve Swansea. Oni už deset let pracují v prostředí, které my se teprve snažíme vybudovat. U nás teprve budujeme centra, která jsou jinde už řadu let samozřejmostí. To, o co se my snažíme, tedy o propojení fotbalu, rodiny a školy, to jinde už dávno funguje,“ uvedl Mašlej.  „K tomu si připočtěte tréninkové možnosti včetně personálního obsazení a dojde vám, proč prostě zatím nemůžeme udržet s těmito týmy krok, přestože je v kategorii U15 porážíme. Nemůžeme za tři roky dohnat to, co jinde funguje desetiletí,“ řekl mládežnický ředitel Baníku Ostrava. A zmínil ješčtě jednu oblast, v níž zatím nejen Baník, ale celý český fotbal vyspělý svět dohání. „Týká se to i péče o fotbalisty, kteří dorůstají do dospělého věku. Vyspělé kluby o ně dokáží pečovat. Vědí, že přechod z mládežnického do dospělého fotbalu je složitý a je individuální, jak rychle ho kdo zvládne. Ve vyspělých klubech mají hráči, kteří se po přechodu do seniorské kategorie nedostanou do áčka, dostatek prostoru, času a hlavně adekvátní péče v béčku. Oni vědí, že se jim to vrátí a že i z hráče, který by v tuzemsku byl už pomalu odepsaný, ještě může při adekvátní péči vyrůst kvalitní fotbalista,“ uzavřel Mašlej pozoruhodné přemítání nad výchovou fotbalistů.

PETR DOLAN