Vítězné příčky nejoblíbenějších jmen obsadili vloni Eliška a Jakub

V Ostravě se vloni narodilo víc chlapců (2 211) než děvčat (2 151), stejně jako v roce 2022. Nejčastěji dcerám volili rodiče jména Eliška, Stela (Stella), Ema (Emma), Amálie, Viktorie, Anna, Sofie, Rozálie, Tereza a Julie. Populární chlapecká jména, která pro své syny v Ostravě v roce 2023 preferovali rodiče byla Jakub (stejně jako v roce 2022), Matyáš, Dominik, Jan, Teodor (Theodor, Theo, Teo), Michal, Martin, Filip, Samuel a Oliver. Vloni jsme registrovali stejný trend jako v předchozím roce, a to pokles počtu narozených dětí ve městě. I v roce 2023 klesl počet narozených dětí, a to o 489 dětí. V roce 2021 se ve městě narodilo 5419 dětí, v následujícím roce 2022 pak 4 851 a vloni 4 362 dětí. Nejvíc dětí se v roce 2023 narodilo opět ve Fakultní nemocnici Ostrava. Mezi novorozenci je i 86 dvojčat.

V rodných listech děvčat, narozených v Ostravě, se vloni objevila raritní jména, mezi kterými nalezneme třeba Šeherezádu, Roxanu, dále pak Parvati, Mellissu, Marlen, Cynthii, Chanel, Rose, Lori, Manuelu či dvojice dívčích jmen Sofii Malvínu, Victorii Bellu a Sanem Simonu. Vloni narození chlapci pan nosí také neobvyklá jména např. Mikeš, Florián, Diego, Enrico, Bernard, Lorenzo, Xavier, Brayen a rodiče pojmenovali chlapce i netradičními jmény Mateo Nicolas, Matheo Roman, Alexander Vito či Levi Daniel.

A prvním dítětem, které se letos v Ostravě letos narodilo, je opět chlapec. Malý Gabriel se narodil hned v první hodině prvního ledna 2024 ve Fakultní nemocnici Ostrava a popřát mamince a chlapci přišel také primátor města Jan Dohnal. Mezi dárky pro prvního narozeného chlapce ve městě nechyběla ani sada Knihovny města Ostravy S knížkou do života. Více viz https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/letosnim-prvnim-obcankem-je-novorozenec-gabriel.