Ostravští strážníci se po prázdninách opět zaměřují na prevenci kyberkriminality

Důležitou součástí práce ostravských strážníků je prevence, která se zaměřuje na aktuální problémy a rizika, kdy jedním z takovýchto rizik je pohyb ve virtuálním prostředí, včetně pohybu na sociálních sítích. Právě v těchto dnech tak ve vybraných ostravských školách preventisté po prázdninové pauze pokračují v projektu s názvem #onlineMPO.

Velmi dobrým preventivním nástrojem při předcházení kyberkriminalitě a rizikům ve virtuálním prostředí je informovanost. Kvalitní informace, které strážníci v rámci tohoto preventivního projektu předávají dětem napomáhají tomu, aby se děti nestaly obětmi a dokázaly se vyvarovat rizik spojených s využíváním internetu.

Projekt #onlineMPO cílí zejména na zvlášť zranitelné oběti trestných činů, což jsou děti a dospívající mládež. Podstatou tohoto projektu však nejsou jen teoretické přednášky a informace. Důležitou součástí výuky jsou i takzvané peer prvky. Na závěr projektového dne žáci a studenti vypracují v malých skupinkách edukativní materiál. Ten pak prezentují svým o rok starším nebo mladším vrstevníkům.

Na základních školách je projekt rozdělen po konkrétních problematikách dle jednotlivých stupňů a vždy probíhá v rámci projektového dne.

Žáci pátých tříd se seznamují s riziky spojenými s používáním sociálních sítí a riziky spojenými s hraním online her. Žáci šestých tříd se zabývají problematikou kyberšikany. Pro sedmáky je určena přednáška týkající se netolismu a osmáci rozebírají problematiku nenávistných projevů na internetu. Pro žáky devátých tříd je pak připraveno desatero bezpečného internetu.

Na středních školách je tento projekt určen studentům druhých ročníků středních škol. Stěžejním tématem je problematika digitálních stop na internetu.

Rizika spojená s používáním internetu se bohužel netýkají pouze dětí a dospívající mládeže, ale rovněž i další zranitelné skupiny, a to seniorů. Proto jsou do projektu zahrnuti i senioři. Pro tyto mají strážníci připravenu přednášku zaměřenou na aktuální rizika v internetovém prostředí.

Zajímavostí projektu je rovněž i to, že stranou nemusí zůstat ani učitelský sbor či rodiče samotných dětí a studentů. Pro obě tyto kategorie je rovněž připravena přednáška řešící problematiku rizikových jevů v kyberprostoru.

Projekt je financován z prostředků statutárního města Ostravy.

(ab)