Nebuď sciply a doval! Hornické muzeum na Landeku zve na šichty s havířem

Foto: "Nebuď sciply a doval!" zve Hornické muzeum na Landeku na šichty s havířem.. Autor: Renata Červená

Se začátkem letních prázdnin se návštěvníkům Hornického muzea Landek Park otevře unikátní zážitkový program s názvem S haviřem na šichtě! Lidé si poprvé budou moci vyzkoušet, jak asi chutnala polévka z onucí, co měli chlapi v „baňoku“ či jaké rituály probíhaly před samotným fáráním. Dvě hodiny jadrné hornické mluvy, domů na památku kus uhlí a malý hornický slovníček k tomu. I to bude součástí zážitkové směny na šachtě. Ta první proběhne už v sobotu 1. července ve 14 hodin.

Začneme v řetízkové šatně, kdysi se tu říkalo jdu na hák.  Lidé si budou moci vyzkoušet manipulaci s řetízkem – prostě stáhnout pracovní oděv. Hák byl vymyšlen velmi prakticky, to lze dobře vidět hlavně zblízka. V šatně se také posilníme polévkou, která se před šichtou nejedla, ale pila, a pak vyrazíme k těžní věži za předákem. Hned při startu všem darujeme i malý hornický slovníček, aby nám rozuměli,” usmívá se Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích. Teď ale trochu vážněji. Rád bych připomněl, že na dole se třeba pořád měří metan. Nikdy se s tím nepřestalo. O informace k měření – to, jak probíhalo kdysi v praxi a jak je to teď – nikoho neošidíme. Na srpen pak chystáme ještě jedno překvapení, ale nebudu předbíhat,” dodává Hlobil.

Samozřejmě vše se přesně doložit a vyzkoušet nedá, z prostoru je už třicet let muzeum. “Snažíme se ale o co největší autenticitu. Všichni chlapi, kteří v muzeu provázejí, jsou bývalí havíři. O životě pod povrchem a těžké dřině vědí své a nikdo jim nemusí chodit radit. V jádru jsou navíc výborní vypravěči. Myslím, že je hodně potěší, když na šichtu dovalíte spolu s nimi. Končit budeme až u kapličky svaté Barbory, která stojí vedle Harendy,” říká spoluautorka programu Renata Červená.

S haviřem na šichtě! se mohou návštěvníci potkávat pravidelně vždy v sobotu ve 14:00 a to od 1. července do 9. září 2023. Mimořádnými termíny šichet budou pátek 8. září a neděle 10. září (opět od 14:00) a to díky 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky, které proběhne v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy. Více informací je také na stránkách fajront.ostrava.cz.

V retizkove satne
Foto: „Nebuď sciply a doval!“ zve Hornické muzeum na Landeku na šichty s havířem.. Autor: Renata Červená

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích patří pod správu Dolních Vítkovic, proto si lze vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! pořídit nejen přímo v muzeu na Landeku, ale také předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz. Na tyto mimořádné šichty se samozřejmě všichni velmi těšíme. Bude to nevšední zážitek na nevšedním místě! Letos ale v Hornickém muzeu chystáme ještě jednu velkou událost. Na počátku září dovezeme na pár dnů na Landek pravou Petřkovickou (někdy se uvádí Landeckou) venuši. Připomeneme si tak 70. výročí jejího objevení. Vše postupně upřesníme, protože teď jsou před námi hlavně prázdninové mimořádné šichty s našimi havíři,” doplnil výkonný ředitel spolku Dolní oblast Vítkovice Tomáš Šiřina.

Praktické informace k programu

Zážitkový program S haviřem na šichtě! v termínu 1. 7.-10. 9. 2023, délka: 120 minut. Vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00).

Přesné termíny: 1. 7., 8. 7., 15. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8., 2. 9., 8. 9., 9. 9., 10. 9. 2023.

Vstupenky na všech 13 termínů si lze pořídit už teď na www.dolnivitkovice.cz . Cena vstupenky je 250 Kč. Program je dostupný pouze v českém jazyce, dětem do 12 let nedoporučujeme. Adresa muzea: Hornické muzeum Landek Park, Pod Landekem 64, 725 29 Ostrava-Petřkovice

O Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích

Hornické muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993. Symbolicky v den svátku Barbory, patronky horníků a havířů. Důlní expozice se nachází na historickém Dole Anselm (kulturní památka). Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů důlních chodeb.

Důl Anselm – první hlubinný důl v ostravsko-karvinském revíru, hloubení dnešní jámy bylo započato roku 1835. V letech 1901–1919 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která je základem jeho dnešní podoby. Důl byl za 2. světové války přejmenován na Petershoffen, po válce na Masaryk a po znárodnění na Důl E. Urx. Těžil do roku 1973, kdy byla těžba převedena podzemní cestou do Přívozu (Důl Vítězný únor), těžba v jeho důlním poli byla ukončena v roce 1991. V roce 1992 byla jáma zasypána kromě části těsně pod povrchem.

(nm)