Městský ateliér MAPPA přináší v rámci festivalu Den architektury v Ostravě pestrou nabídku akcí

Městský ateliér MAPPA se účastní celorepublikové akce Den architektury už počtvrté. Nabídne program ve svém prostoru Za výlohou na Nádražní 17 v centru Ostravy, na Černé louce, či v oblíbeném ostravském Minikině.

Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) přispěje do bohatého programu hned čtyřmi akcemi. Přednáškou s diskuzí, komentovanou procházkou a projekcemi dvou filmů s následnou debatou s městským architektem a ředitelem ateliéru Ondřejem Vysloužilem. Festival Den architektury pořádá pražský spolek Kruh a program nabízí po celé České i Slovenské republice. Spolek oslovuje místní organizace a jednotlivce, kteří pak přichází s vlastními tématy, která do festivalu zapojují. Letošní ročník nese motto Objev konstrukce!

„Letošní ročník festivalu Den architektury je už čtvrtý, kterého se účastníme. Popularizace témat souvisejících s architekturou a urbanismem je jedním z našich cílů, stejně jako zapojování veřejnosti do plánování města. Oboje spolu úzce souvisí – vzdělaná a angažovaná občanská společnost je totiž hnacím motorem rozvoje každého moderního města,“ doplnil ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

V pondělí 2. října od 17:00 pořádá MAPPA ve svém výstavním prostoru Za výlohou na Nádražní 17 v centru Ostravy přednášku s diskuzí k tématu parkovacího domu, který vyroste za katedrálou Božského spasitele. Vznikne městský palác, který zpočátku bude sloužit téměř výhradně pro parkování, v budoucnu se však může změnit na bytový dům. Návrh na ztvárnění parkovacího domu vzešel z architektonické soutěže pořádané ateliérem MAPPA v roce 2020. Vítězem soutěže se stal pražský ateliér Chalupa architekti. A právě zástupci ateliéru, architekti Marek Chalupa a Jan Ptáček, představí projekt parkovacího domu a jeho aktuální vývoj.

 

Ve středu 4. října zve MAPPA veřejnost na Černou louku, jejíž urbanistickou studii ateliér dokončil v letošním roce. Na komentované procházce územím seznámí návštěvníky s jeho plánovanou proměnou autoři studie, architekti Pavel Řihák a Martina Mikócziová spolu s krajinářskou architektkou Danielou Davidovou. „Černá louka prošla v minulosti dynamickým vývojem – konaly se zde prasečí trhy, vyrostla zde halda a na ní později horská dráha, v 60. letech 20. století se z ní stal moderní areál pro výstavnictví. Dnes je zelenou plochou na dohled z centrálního náměstí, která však potřebuje kultivovat, a hlavně nastavit pravidla, díky nimž bude její hodnota v budoucnu rozvíjena. Na komentované procházce vysvětlíme, jaké konkrétní změny území čekají a těšíme se i na dotazy návštěvníků,“ uvedl Pavel Řihák, architekt MAPPA.

Součástí Dne architektury je i festival Film a architektura, který zpřístupňuje téma architektury skrze médium filmu. Ve spolupráci s Minikinem Ostrava nabídne MAPPA projekce dvou dokumentárních filmů, které se v Minikině uskuteční 10. října.

V 17 hodin čeká diváky promítání belgického snímku Sestavený život (Life, Assembled) architektky a režisérky Elodie Degavre, který je zaměřen na komunitní bydlení. Rekonstruuje příběh tří belgických architektů a skupiny odvážných obyvatel, kteří v 70. letech přišli s osobitou reakcí na bytovou krizi i na strohou modernistickou architekturu.

V 19:30 začne promítání dánského snímku Nejlepší město na světě (Best in the World) režiséra Hanse Christiana Posta. V něm se ohlíží za proměnou dánské metropole Kodaně ze znečištěného průmyslového města na pokraji bankrotu v místo, které je často považováno za jedno z nejlepších měst na světě. Odhaluje negativa, která s sebou přinesl tento status předního místa pro kvalitní žití, včetně silné společenské nerovnosti dosahující až za hranice města. Po projekci následuje debata s městským architektem Ondřejem Vysloužilem.

Vstupenky na filmové projekce je možno zakoupit online či přímo v kině, přednáška a komentovaná procházka jsou zdarma.

Den architektury se koná každoročně u příležitosti Světového dne architektury. Celý program festivalu je uveden na webu https://www.denarchitektury.cz/.

(ab)