MĚSTSKÉ PENÍZE OPĚT POMOHOU KULTURNÍM PROJEKTŮM

Foto: Z letošních Letních shakespearovsých slavností v Ostravě. Foto: Jiří Zerzoň

Dlouhodobá podpora kulturních aktivit je pro statutární město Ostrava jednou ze zásadních priorit ve vztahu ke zvyšování celkové kvality života jeho obyvatel. Na rok 2024 je v rámci dotačního programu v oblasti kultury pro žadatele připraveno více než 16, 25 milionu korun. Žádosti je možné podávat od 15. 9. 2023.

Finanční podporu magistrát poskytuje v 6 uměleckých oborech. Jedná se o hudební a scénické umění (kdy tento obor kultury zahrnuje také projekty, jako jsou například hudební koncerty a divadelní představení), dále pak literaturu a publicistiku, výtvarné umění, architekturu a fotografii, kulturně vzdělávací činnost, audiovizuální díla, a nakonec ostatní kulturní aktivity, včetně multioborových projektů.

Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová dodává: Cílem programu je podpora kultury a zachování kulturního dědictví, včetně souvisejícího rozvoje veřejných kulturních služeb na území statutárního města Ostrava. Kulturu a umění tak chceme zpřístupnit co nejširšímu ostravskému publiku. Rádi bychom udrželi stávající kvalitní akce a zároveň podpořili rozvoj nových zajímavých kulturních aktivit

Žádost o dotaci může podat každý, kdo splňuje podmínky programu. Ten je otevřený fyzickým i právnickým osobám, bez ohledu na státní příslušnost nebo bydliště. Podporovaný projekt však musí být realizován na území statutárního města Ostrava nebo mimo něj s tím, že výstupy projektu musí být využity na území statutárního města Ostrava (zaměřují se na ostravskou kulturu) anebo jej prezentují v rámci České republiky či zahraničí.

Kulturní akce v příštím roce podpoří statutární město Ostrava částkou 16 milionů 253 tisíc korun. Žádosti magistrát přijímá od 15. 9. 2023 do 29. 9. 2023 (do 13 hodin). O podpoře konkrétních projektů rozhodně městské zastupitelstvo nejpozději v březnu 2024.

„Z dotací na kulturu jsme v minulosti podpořili oblíbené akce jako třeba Měsíc autorského čtení, tradiční  Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě nebo komunitní slavnost Třebovický koláč,“ připomenula Lucie Baránková Vilamová. „Další finance v neposlední řadě směřovaly k podpoře celoročního programu kulturních center a klubů ve městě.“

Odbor kultury a školství pořádá pro potenciální žadatele online seminář, který se uskuteční 12. 9. 2023 v 10 a v 16 hodin.

Zdroj: Město Ostrava (tz)