Městem pro byznys Moravskoslezského kraje zůstává Ostrava

Vítězná Ostrava si udržuje kvalitní podnikatelské prostředí, a obhájila tak loňské první místo v kraji ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Na druhé místo se dostala Opava, bronz bere Frýdek-Místek. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Ostrava nabízí kvalitní podnikatelské prostředí

Ostrava nezapře své klady zejména v oblasti podnikatelského prostředí, které je velmi rozvinuté a tvoří stabilní základ dalšího podnikatelského rozvoje. Krajské město se může v rámci regionu pochlubit kupříkladu nejvyšším počtem firem v přepočtu na obyvatele. Podnikatele láká mimo jiné výborná dopravní dostupnost, město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic. Ostrava má v celém  Moravskoslezském kraji také nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy. Radnice jde podnikatelům vstříc, počet úředních hodin, během nichž si můžou vyřídit vše potřebné pro své podnikání, je v kraji vůbec nejvyšší.

„Jsem přesvědčen o tom, že Ostrava je nesmírně dynamicky se rozvíjející město plné příležitostí. Jsem rád, že veřejná správa tomu nestojí v cestě. My si udělené ceny opravdu vážíme, zejména proto, že je to ocenění opakované. To znamená, že námi zvolená strategie, vize a cesta, po které jsme se vydali, je správná. Velký dík patří zaměstnancům úřadu, na které každodenní povinnosti padají a kteří je zvládají dobře. Velké poděkování náleží také našim podnikatelům, kteří jsou srdcem tohoto města. Rovněž v centru zájmu strategického plánu města je podpora podnikání. Jsme město na východě republiky, ale rychle se deroucí kupředu. Máme zde Moravskoslezské inovační centrum, které už funguje dlouhé roky a pomáhá mimo jiné startupům,“ říká radní města Ostrava Ondřej Němeček.

Opava umí čerpat dotace, Frýdek-Místek obstál v testu elektronické komunikace

Statutární město Opava zaznamenává nadprůměrný počet firem s více než 250ti zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Průměrná měsíční mzda není v rámci Moravskoslezského kraje vysoká, což může lákat nové společnosti k usídlení své firmy právě zde. Opava dokáže dobře čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v kraji vůbec nejvyšší. Pyšnit se může také velmi dobrými webovými stránkami z pohledu podnikatele, který na nich nalezne přehledně vše, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou a nejen to. Bronzový Frýdek-Místek má v rámci regionu nejen nadprůměrný počet ekonomických subjektů, ale velmi nízký index stáří, tedy poměr lidí starších 65ti let ku lidem do 14ti let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Ve Frýdku-Místku navíc v rámci kraje nadprůměrně přibývá obyvatel. Ocenit lze i to, že radnice drží náklady na dluhovou službu na výrazně podprůměrné úrovni. Město rovněž dosáhlo dobrého výsledku v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.