Karvinská hornická nemocnice se zapojí do výzkumu on-line systému pro léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou

Foto: Do projektu se zapojí Neurologické oddělení KHN

Karvinská hornická nemocnice (KHN), která je mimo jiné součástí národní výzkumné sítě STROCZECH zaměřené na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod, začne prověřovat systém on-line sledování, vyhodnocování a konzultací cévních mozkových příhod.

Do projektu se zapojí Neurologické oddělení KHN. „Studie, na které se máme podílet, se soustředí na softwarové vybavení a aplikace pro tablety a chytré telefony. Systém umožní shromažďovat, ověřovat a v reálném čase přenášet výsledky z diagnostiky cévní mozkové příhody k lékařům, kteří tak budou moci i na dálku sledovat stav pacienta, konzultovat jeho vývoj s kolegy a případně konziliárně rozhodovat o dalším postupu,“ vysvětlil primář  Neurologického oddělení KHN Roman Sukop.

Neurologické oddělení KHN je tzv. iktovým centrem, tedy specializovaným pracovištěm zaměřeným na léčbu cévní mozkové příhody (CMP). V síti STROCZECH pracuje společně s dalšími vybranými iktovými pracovišti zhruba dva roky. Zmíněná studie cílí na dokonalejší vyhodnocování tíže mozkových příhod, na záchyt ischemického mozkového infarktu, kdy následkem ucpání mozkové tepny dojde ke snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku, nebo naopak na hemoragické cévní mozkové příhody, kdy dojde k ruptuře tepny.

DSC_8733
Foto: Primář Neurologického oddělení KHN Roman Sukop

„Ne vždy je vše během diagnostiky jednoznačné, navíc stav pacienta se i po zvládnutí CMP dále vyvíjí. On-line propojení kolegů, kteří budou mít ve stejném čase k dispozici stejné informace například z CT, je velkou pomocí. K dispozici by mělo být i částečně automatické vyhodnocení, které systém provede samostatně,“ uvedl primář Sukop. V iktových centrech, jak připomněl, hraje hlavní roli čas, bezchybné rozhodování a rychlost zahájení léčby.

Neurologové KHN jsou připraveni s prací pro novou studii výzkumné sítě STROCZECH  začít, ladí se ještě technické parametry, protože jde o výzkum s  velkými nároky na úložiště objemných dat.

Do této chvíle se Neurologické oddělení KHN podílelo nebo podílí na pěti klinických studiích STROCZECH. Vedle toho je zapojeno do celosvětové iniciativy s názvem Angels, která vzdělává a vede iktová centra, resp. jejich zdravotníky, k co nejdokonalejší péči o pacienty s CMP. Od příjezdu sanitky až po podání odpovídající léčby musí centrum vše bezchybně zvládnout v řádech minut. Podle velmi přísných hodnotících kritérií pak dané pracoviště získává status. Ten uděluje Angels pod záštitou Evropská organizace pro cévní mozkové příhody (European stroke organisation). Neurologové KHN opakovaně získali nejvyšší ocenění Angels Awards, tedy Diamond status a Platinum status. Hodnocení probíhá každý rok. Pro veřejnost je výsledek signálem, že tým KHN zvládá péči o pacienty s CMP, kterých je v této nemocnici ročně okolo 550, na vysoké odborné úrovni.

(nm)