Kalendárium města Ostravy na 39. týden od 25. září do 1. října

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 25. září do 1. října.

27. 9. 1923

Dne 27. 9. 1923 poprvé v Moravské Ostravě citelně pocítili nedostatek uhlí z důvodu probíhající hornické stávky. Městská plynárna byla nucena omezit dodávání plynu Omezeno bylo pouliční osvětlení, noční ulice osvětlovaly lampy pouze slabým plamenem. Také hospodyně, používající plyn k vaření, si stěžovaly na nedostatek plynu. Moravskoslezský deník vyšel následující den v omezeném rozsahu 6 stran, plyn byl využíván také k roztápění olova do sázecích strojů. Vedení plynárny očekávalo ještě další omezení dodávek plynu pro nízké zásoby uhlí. Stávka začala 20. srpna 1923 na všech šachtách ostravsko-karvinského revíru proti snížení mezd o 18 % a připojili se k ní všichni horníci v celé republice. Skončila 7. října, kdy horníci přistoupili na 13% snížení mzdy s platností do 31. května 1924.

27. 9. 1991

Dne 27. 9. 1991 navštívil Ostravu a Vítkovické železárny anglický lord Jacob Rothschild s manželkou Serenou. Ve Vítkovických železárnách se za doprovodu generálního ředitele státního podniku Vítkovice Ing. Františka Hromka setkal se zaměstnanci a prohlédl si výrobu oceli v moderních konvertorech Oxyvit v závodě 2. Odpolední program zahrnoval setkání s primátorem města Ing. arch. Jiřím Smejkalem na ostravské radnici a prohlídku zámku v Šilheřovicích, jenž původně patřil rodině Rothschildů. Na zámku se konala tisková konference a jednání o možné kapitálové účasti „Rothschild Investment Trust“ při výstavbě provozu bramové kontilití a modernizaci válcovny trub. Ve večerních hodinách Jacob Rothschild odletěl zpět do Prahy, kde byl ubytován.

30. 9. 1900

Dne 30. 9. 1900 se narodila v Lověšicích (m. č. Přerova) Emilie Lukášová, dětská lékařka, ředitelka Masarykova ústavu pro matky a kojence v Ostravě-Zábřehu. Lékařství vystudovala na univerzitě v Brně. Po příchodu na Ostravsko nastoupila nejprve do státní porodnice ve Slezské Ostravě, poté byla pověřena dozorem nad prvním útulkem pro matky a kojence ve Slezské Ostravě. V r. 1930 se stala ředitelkou nově zřízeného ústavu pro matky a kojence v Zábřehu, který byl otevřen 1. listopadu 1930 a pod názvem Dětské centrum Domeček se věnuje péči o děti dodnes. Za svého působení dokázala vyškolit kvalitní profesionály. R. 1953 byla oceněna Řádem práce. Zemřela 1. ledna 1954 v Petřkovicích. Její jméno nese základní škola a mateřská škola na ul. Klegově a ulice v Hrabůvce.

Zpracoval: Archiv města Ostravy