Kalendárium města Ostravy na 36. týden od 4. září do 10. září

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 4. září do 10. září.

4. září 1945

Toho dne se uskutečnilo jednání mezi představiteli ministerstva průmyslu ČSR a delegací trofejních vojsk Rudé armády, jehož předmětem byl další osud tzv. Jižního závodu Vítkovických železáren v Ostravě-Kunčicích. Ruské vojenské úřady jej totiž označily za válečnou kořist, ačkoliv se jednalo o součást Vítkovického horního a hutního těžířstva, které mělo britského vlastníka a po dobu války bylo Němci spravováno jako nepřátelský majetek. Ruský zástupce sice na jednání přislíbil, že až do vyřešení celé věci na mezivládní úrovni nebude prováděna demontáž strojních agregátů, zároveň však odmítl tento závazek stvrdit písemně. Přestože žádost československé strany byla oprávněná, Sověti jí nakonec nevyhověli. Po odchodu Rudé armády zbylo Vítkovickým železárnám z Jižního závodu jen torzo. Celková škoda byla vyčíslena na 200 milionů korun.

8. září 1898

Před 125 lety proběhla ustavující valná schůze Matice osvěty lidové pro Knížectví těšínské. Hlavním cílem spolku bylo probouzení českého národního uvědomění mezi obyvateli těšínského Slezska prostřednictvím osvětové, vzdělávací a kulturní činnosti. Velký význam byl přikládán výchově dětí a mládeže, proto se Matice od samého počátku soustředila na budování českého národního školství. V roce 1908 bylo její sídlo přeneseno z Těšína do Slezské Ostravy, která představovala největší obec na Těšínsku s převahou národnostně českého obyvatelstva. Po roce 1918 byl spolek přejmenován na Slezskou matici osvěty lidové pro Těšínsko. I když byla činnost Matice během 20. století několikrát přerušena v důsledku politiky totalitních režimů, k jejímu odkazu se hlásí současná Matice slezská.

8. září 1949

V Orlové se narodil folkový a bluesový písničkář Josef (Pepa) Streichl. Pocházel z prostých poměrů, vyučil se vulkanizérem. Byl hudebním samoukem bez odborného vzdělání, ovšem dokázal se prosadit jako profesionální muzikant. Na ostravské hudební scéně působil od druhé poloviny 60. let. Patřil mezi první písničkáře v Československu. V 70. letech vystupoval na společných koncertech neoficiálního sdružení folkových písničkářů Šafrán. Pravidelně se zúčastňoval festivalu Folkový kolotoč v Ostravě-Porubě. V roce 1983 se vydal na dráhu hudebníka na volné noze a o sedm let později vydal své první album. Od roku 1995 se potýkal s vážnými zdravotními problémy, k pravidelnému koncertování se vrátil až v roce 2002. Vedle písňové tvorby skládal rovněž hudbu k divadelním hrám či televizním dokumentům. Zemřel v Ostravě 11. 8. 2013.

Zpracoval: Archiv města Ostravy

(ab)