Supice Ostrava už létá nad Bulharskem

Mladí supi na hnízdní plošině. foto Stamen Stanchev

Mladý sup hnědý, který se v ostravské zoologické zahradě vylíhnul letos v dubnu a byl zařazen do nového mezinárodního projektu na obnovu populace supů hnědých v bulharském pohoří Stara Planina, už létá ve volné přírodě. Je to samička a dostala jméno Ostrava.

Ostravská samice supa hnědého byla do Bulharska převezena na konci července. Na vypouštěcí místo, které bylo zbudováno jako prostorná plošina vystlaná větvemi v lesním porostu na vrcholku svahu, byla vysazena 25. července spolu s dalším mládětem ze Zoo Riga ještě v době, kdy oba ptáci nelétali, aby se postupně seznámili s okolím a vštípili si ho jako svůj nový domov. Z vypouštěcí plošiny oba supi vylétli poprvé po 22 dnech pobytu 15. srpna ráno. Vyskočili ze svého „hnízda“ a pak po zemi vylezli nahoru do svahu, až dosáhli nejvyššího místa na útesu. Zde intenzivně procvičovali mávání křídel, které už před tím aktivně trénovali i na hnízdě. Přes noc zůstali spolu na zemi. Ve stejný den se v oblasti objevil divoký, 3-4letý sup hnědý. O den později se vedle mláďat pokusil přistát i sup bělohlavý a poté dokonce jeden sup mrchožravý a již zmíněný sup hnědý. Mladí supi hnědí však nebojácně všechny odehnali.

Mláďata jsou bulharskými kolegy stále intenzivně dokrmována na vhodná místa v oblasti, vše ale probíhá bez jakéhokoliv kontaktu s lidmi. Vylétnutí prvních dvou mláďat umožnilo, že třetí mladý sup, který dorazil ze Zoo Riga, mohl být úspěšně podložen na stejnou vypouštěcí plošinu. Zde se ho snažil také kontaktovat divoký sup hnědý. Všichni tři ptáci jsou vybaveni satelitní vysílačkou pro následný monitoring.

Projekt, do kterého je ostravská zoologická zahrada zapojena, probíhá pod záštitou bulharských organizací Green Balkans a Fund Wild FLORA & FAUNA (FWFF), ve spolupráci s Vulture Conservation Foundation (VCF) a dalšími ochranářskými institucemi. Cílem projektu je obnovení populace těchto největších evropských supů v Bulharsku, kteří zde od začátku 90. let jako hnízdící druh zcela vymizeli. Navazuje tak na úspěch předcházejícího projektu, díky němuž se do Bulharska navrátil sup bělohlavý. Záchranu supů podporuje Zoo Ostrava nejen poskytováním odchovaných mláďat, ale pomáhá VCF i prostřednictvím programu Koruna ze vstupu. Tak jsou do záchrany majestátních dravců zapojeni i všichni návštěvníci zoo.

(nm)