Ostrava objevuje gospel, má vděčné publikum i sbory

Family Gospel Ostrava je komunitní sbor, který jako jediný ve městě.

Předvánoční čas je nejlepším pro hudbu s duchovním poselstvím, lidé se mohou těšit na tři koncerty. Obyvatelé moravskoslezské metropole zjistili, že kostelní muzika není nudná! Proč by se jich jinak tolik zajímalo o sborové zpěvy a pravidelně už léta vyprodávalo gospelové koncerty?

„Předvánoční čas je vhodným obdobím pro tuto muziku,“ vysvětloval Jan Kostecký, obchodní ředitel společnosti Vítkovice Aréna, která se stala na přelomu tisíciletí prvním, kdo do Ostravy hudbu z amerických jižanských černošských kostelů importoval. Nejprve na zkoušku, jak české publikum tento živelný styl s evidentně náboženským poselstvím přijme. „To přijetí bylo a nadále je skvělé. Nestává se, že bychom neměli vyprodáno,“ tvrdil Kostecký.

Největší gospelová show ve městě našla své místo v Katedrále Božského Spasitele. „Letos se koná v pátek 14. prosince od 20 hodin a veřejnost se může těšit na The Soulful Gospel Singers se šesti zpěváky a zpěvačkami vedenými pianistou a skladatelem Justinem Blairem. Tento soubor hrával s držiteli cen Grammy Richardem Smallwoodem, Donaldem Lawrencem, Marvinem Sappem či CeCe Winansem,“ pozval Kostecký.

Ostrava zpívá gospel (OZG) byl druhý nejstarší projekt zaměřený na tuto muziku ve městě. „O kvalitách našeho docela neobvyklého amatérského tělesa fungujícího vždy pouze pár týdnů v roce asi nejlépe vypovídá jeho nominace na vůbec prvně vyhlašovanou Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar v roce 2017, kde se ocitl po boku nejrenomovanějších regionálních umělců a uměleckých souborů,“ uvedli z pořadatelské organizace YMCA Poruba.

OZG nacvičil do multifunkčního prostoru Gong v Dolních Vítkovicích na první víkend v prosinci tři koncerty. „V sobotu 1. i v neděli 2. zazpíváme vždy v 18 hodin. Na neděli pak chystáme i koncert zaměřený zejména na děti, který bude od 15 hodin,“ oznámila YMCA.  OZG letos postavil sbor ze 170 gospelových nadšenců z řad široké veřejnosti, kteří se poznávali a společně cvičili na sedmi zkouškách.

Naopak, zpěváci a zpěvačky z Family gospel Ostrava (FGO) absolvovali kromě období prázdnin zkoušky prakticky každý týden. „My jako jediný ostravský gospelový sbor fungujeme celoročně. Naše jádro už tvoří okolo třiceti lidí, kteří se schází každý čtvrtek v podvečer v Cooltouru na Černé louce,“ prozradila sbormistryně Kateřina Vopalecká.

FGO naplánoval první z letošních předvánočních ostravských koncertů – uskuteční se v pustkoveckém kostele sv. Cyrila a Metoděje v neděli 25. listopadu od 18 hodin. Jeho hosty bude mimo jiné spřátelený sbor Keep Smiling Gospel z Orlové. „Smart gospel bude benefiční vystoupení pro děti se spinální muskulární atrofií,“ doplnila Vopalecká.

(nm)  Foto: Family Gospel Ostrava