Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie otevřelo zrekonstruovanou JIP

FN Ostrava otevřela zrekonstruovanou JIP Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Jedno ze tří pracovišť popáleninové medicíny v České republice je vybaveno operačním sálem s přímou návazností na 6 jednolůžkových boxů a nově také hygienickým zázemím pro pacienty i pro zdravotnický personál.  Rekonstrukce přišla na téměř 130 mil. korun včetně DPH, přičemž 105 mil. korun pokryje dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Stavební úpravy zahrnovaly nové dispoziční řešení, které odpovídá současným trendům v tomto oboru a zejména přísným hygienickým předpisům. „Aseptický operační sál máme vybavený i kamerovým systémem, který nám umožňuje sledovat detailní zobrazení průběhu výkonu na obrazovce,“ přiblížila jednu z novinek MUDr. Hana Chaudhary, primářka Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava a dodala, že například monitory, na kterých je neustále zobrazen průběh základních životních funkcí hospitalizovaných pacientů budou nejen v centrálním velínu, ale také v pracovnách lékařů i v denní místnosti sester. „Personál tak bude mít nepřetržitý přehled o aktuálním zdravotním stavu nemocných,“ doplnila primářka Chaudhary.

Součástí projektu bylo také vybudování tří na sobě nezávislých systémů vzduchotechniky. Upravený vzduch proudí do všech prostor přes dvoustupňovou filtraci. Prvky, kterými je dovnitř přiváděn, jsou na konci osazeny HEPA filtry. „Každý box má v podhledu zabudovánu filtrační jednotku. Ta zajišťuje, aby bylo laminární proudění na celý prostor lůžka rovnoměrné,“ popsal část zajištění naprosto sterilního prostředí náměstek ředitele pro techniku a provoz Ing. Marek Veselý.

Přípravy na rekonstrukci JIP začaly v roce 2020. Stavební firma prostory převzala v polovině června roku 2022. Ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA u příležitosti slavnostního otevření pracoviště mimo jiné řekl: „Jsem rád, že další z řady rekonstrukcí, které v nemocnici aktuálně probíhají, je po roce hotova. V tomto případě se jedná opravdu o vysoce specializované, a v rámci republiky výjimečné, pracoviště nejen pro pacienty z Moravskoslezského kraje.“

Někteří z nich si přišli místo, kde prožili několik měsíců života, osobně prohlédnout. Martin Vašica utrpěl při manipulaci s chemikáliemi popáleniny na 60 procentech těla. Michal Koleno měl po výbuchu metanu v dole popálených dokonce téměř 90 procent kůže. V intenzivní péči oddělení byl téměř půl roku. Po 7 letech od tragédie podniká v taxi službě.

V uplynulých pěti letech prošlo popáleninovou JIP průměrně 210 pacientů ročně. Dětí je za rok v průměru 26. Doba hospitalizace je závislá na rozsahu, hloubce a charakteru popálení.

(ab)