Janáčkova filharmonie zahajuje jubilejní 70. koncertní sezónu v Ostravě, již teď hlásí téměř vyprodané koncerty plné hudebních hvězd

Slavnostním Zahajovacím koncertem odstartuje již tento týden ve dvou dnech očekávaná domácí část jubilejní 70. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava. Svůj druhý rok v provizoriu bývalého kina Vesmír zahájí orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Vassilyho Sinaiského z důvodu zcela vyprodané kapacity sálu hned dvakrát po sobě – ve čtvrtek 5. a v pátek 6. října. Na programu bude jedno z nejslavnějších děl hudební historie – Beethovenův Houslový koncert a Šostakovičova Devátá symfonie. Po boku orchestru se představí prvotřídní houslista Vadim Gluzman, o spolupráci s ním usilovala JFO pět let. Premiéra vyprodaného koncertu i jeho repríza začínají shodně v 19 hodin.

„Do výjimečné sedmdesáté koncertní sezóny se nám podařilo získat skutečně mimořádnou plejádu vynikajících umělců. Na programu jsou dirigentské debuty, světové i české premiéry, část sezóny věnujeme výročí Bedřicha Smetany a Roku české hudby, velký prostor bude patřit také vzdělávání a popularizaci hudby,“ poodkrývá ředitel JFO Jan Žemla, a dodává, že do kategorie mimořádných řadí hned letošní Zahajovací koncert. „O špičkového houslistu Vadima Gluzmana jsme usilovali posledních pět let, avšak společný termín jsme kvůli jeho vytíženosti a dalším projektům našli až nyní.“ Gluzman se v programu zahajovacího koncertu představí pod vedením šéfdirigenta Vassilyho Sinaiského, který na tomto postu s JFO vstupuje do své poslední koncertní sezóny.

Janáčkova filharmonie má za sebou rok v provizorním koncertním sále přeměněném na míru z bývalého kina Vesmír, ve kterém odehraje i tuto jubilejní sezónu. To, že se jedná o sál s menší kapacitou pro přibližně 500 posluchačů i s menším pódiem považuje ředitel Jan Žemla zároveň za výzvu. „Po roce existence v tomto prostoru víme, jaký repertoár si můžeme dovolit hrát, tomu se tedy přizpůsobil i náš program. Zároveň chceme vyjít vstříc maximálnímu možnému počtu posluchačů, aby si naše koncerty užili přímo v sále, proto některé uvedeme dvakrát a například u Novoročního koncertu to bude dokonce třikrát.“

Vedle koncertních cyklů, které se odehrávají ve Vesmíru, JFO připravuje znovu také návštěvnicky velmi oblíbené crossoverové koncerty v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích, kde dochází ke spojení klasické a populární hudby. „V jubilejní sezóně se zde s námi na jednom pódiu představí například Jiří Pavlica se svým Hradišťanem nebo Tomáš Klus, s nímž po pěti letech vrátíme na scénu jeho Klusymfonii,“ zve ředitel Jan Žemla. V tomto cyklu nabídne Janáčkova filharmonie také spojení se skupinou Jelen či zpěvačkou Lenkou Dusilovou s projektem Adiemus. Vstupenky na tyto koncerty jsou již téměř vyprodané, což rovněž odpovídá dlouhodobému trendu – v předchozí sezóně se podařilo JFO v Gongu vyprodat všech osm koncertů včetně repríz, přišlo na ně zhruba 12 tisíc posluchačů.

Z dalších aktivit, které Janáčkovu filharmonii Ostrava čekají, je to řada edukačních programů pro školy, workshopy pro pedagogy, a jako jeden z mála orchestrů v České republice připravuje také letos hudební setkávání pro seniory s názvem Filharmonie plus. Mezi návštěvnicky nejatraktivnější patří také koncerty Dětského cyklu, které jsou určeny rodičům a jejich dětem, a v letošním roce oslaví jako součást dramaturgie JFO už deset let.

O koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava je mezi posluchači obrovský zájem. Vzhledem k současné snížené kapacitě Vesmíru, tak v minulé sezóně přišla s možností zakoupit si vstupenky k stání a vybrané koncerty začala dokonce reprízovat. „Velmi nás těší, že nám posluchači zachovávají přízeň i v provizoriu. V tuto chvíli máme prodáno přes dva tisíce abonentek. Koupit vstupenky v rámci předplatného není jen o finanční výhodnosti, ale dnes už také o garanci místa v mnohdy jinak nedostupném sále. Proto všem doporučuji koupit vstupenky do konce sezóny již teď,“ shrnuje vedoucí marketingu a obchodu Petra Javůrková.

Jubilejní 70. koncertní sezóna přinese kromě nabitého programu a celé řady hudebních hvězd světového formátu také novou publikaci o Janáčkově filharmonii Ostrava. „Vznikající kniha má JFO představit prostřednictvím lidí, kteří ji tvořili nebo tvoří. Myšlenka o jejím vydání vznikla před pěti lety, kdy jsme začali spolupracovat s fotografkou Ditou Pepe na tvorbě katalogů koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie. Jedná se tedy o dlouhodobý proces a kniha, na níž vedle Dity Pepe spolupracuje také spisovatelka Jana Poncarová či grafik Štěpán Malovec by měla spatřit světlo světa v závěru tohoto roku,“ doplňuje Petra Javůrková.

Janáčkova filharmonie ročně odehraje zhruba 50 koncertů přímo v Ostravě a dalších až 20 vystoupení po celé České republice nebo v zahraničí. Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hráčů orchestru nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Přesně 1. ledna 2024 uplyne 70 let od jejího založení. Janáčkova filharmonie Ostrava v současné době působí především v provizorních prostorách bývalého kina Vesmír, avšak s naplňujícím se snem o novém koncertním sále podle návrhu newyorského architekta Stevena Holla. Aktuálně se území okolo Domu kultury města Ostravy (DKMO), předchozího působiště JFO, proměnilo ve staveniště, kde probíhají přípravné práce. Současně se vybírá zhotovitel stavby – tedy samotné rekonstrukce DKMO a přístavby koncertního sálu.

Zahajovací koncert 70. sezóny

5. a 6. října 2023, 19 hodin, Vesmír

Ludwig van Beethoven Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61

Dmitrij Šostakovič Symfonie č. 9 op. 70

Vadim Gluzman – housle Janáčkova filharmonie Ostrava Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

Houslista Vadim Gluzman s šéfdirigentem JFO Vassilym Sinaiským spojí své síly při provedení Houslového koncertu Ludwiga van Beethovena. Gluzman navíc koncert doplní moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho. Skladbou z počátku 19. století vrací Beethoven instrumentálnímu koncertu uměleckou důstojnost, která ve své době často kapitulovala před potřebou předvádět často až cirkusovou virtuozitu.

Izraelský houslista Vadim Gluzman je všeobecně uznáván jako jeden z nejlepších umělců současnosti, který vystupuje s předními světovými orchestry a dirigenty a pravidelně se účastní proslulých hudebních festivalů.

Rovněž je významným rezidentním umělcem na konzervatoři Peabody, kde vyučuje vybrané skupiny mladých houslistů. Hraje na legendární stradivárky z roku 1690, které zdědil po slavném virtuosovi 19. století, Leopoldu Auerovi.

Mohlo by se zdát, že Beethoven s Šostakovičem nemají mnoho společného, oba se ale ve svém století stali možná nejvyhledávanějšími skladateli, a oba navíc excelovali v klasických hudebních formách, mimo jiné symfonii a instrumentálním koncertu.

Právě Beethoven proměnil devítku na téměř magické číslo, alespoň pro hudební symfoniky. Každý skladatel, který se pustil do psaní své deváté symfonie, narazil na mnohdy až přehnaná očekávání publika. Pro Dmitrije Šostakoviče představovala Devátá symfonie obzvláště těžké břemeno. Když v roce 1945 začal dílo komponovat, velká očekávání měl i tehdejší sovětský režim. Po dvou Šostakovičových válečných symfoniích čekal majestátní dílo s oslavou režimu. Dočkal se ale mozartovsky radostné symfonie. Popuzení představitelé režimu dílo brzy zakázali a na koncertní pódia se vrátilo až o řadu let později.

(ab)