Jak se žije netopýrům na Hukvaldech? Po stopách okřídlených savců provede Biskupské environmentální centrum HUBERT

Environmentální resort HUBERT na Hukvaldech zve na přelomu července a srpna na zážitkové večerní procházky s pozorováním netopýrů. Účastníci programu s názvem „Staňte se netopýřími výzkumníky“ projdou zámeckým parkem i oborou. Sraz je vždy ve večerních hodinách u budovy přírodovědného centra, které zřizuje Biskupství ostravsko-opavské.

Večerní vycházky se budou konat od 24. července do 5. srpna a začnou vždy ve 20:30 v budově HUBERTA. Skupinu povede vyškolený lektor, se kterým budou účastníci pozorovat fascinující savce pomocí ultrazvukových detektorů. „Zapůjčené detektory nám umožní slyšet netopýří zvuky a lépe rozpoznat různé druhy těchto zvířat,“ uvádí vedoucí HUBERTA Michaela Kvašňovský Holubová. Je nutné si místo rezervovat předem na e-mailové adrese: mkvasnovsky@doo.cz a minimální počet účastníků je 8 lidí na termín. Vstupné činí 50 Kč za osobu. Program je vhodný také pro děti. Více informací je též na webu www.ekohubert.cz v záložce „Pro veřejnost“.

Zážitkové prohlídky přírody a inovativní vzdělávací přístup jsou pro HUBERT silnou disciplínou. Od roku 2021 tým biskupského ekocentra pořádá příměstské tábory zaměřené na zkoumání živé i neživé přírody. „Letos máme pět turnusů a všechny jsou plně obsazené,“ upřesňuje Kvašňovský Holubová, která během školního roku organizuje v ekocentru badatelské projektové dny pro mateřské, základní i střední školy z širokého okolí. Při nich lektoři naplno využívají přírodní bohatství blízké obory i zámeckého parku. HUBERT nabízí během roku také přednášky a kreativní workshopy pro veřejnost. Letos v květnu také spolu se správou hradu Hukvaldy uspořádal Vítání ptačího zpěvu v oboře.

Pro turisty jsou v HUBERTOVI pravidelně, každou první neděli v měsíci, přichystané také tzv. badatelské tašky. V nich na zájemce čeká výzkumnické vybavení, které z procházky do obory udělá dobrodružnou výpravu do říše rostlin a zvířat. Díky speciálním pomůckám si může každý spočítat stáří stromů v oboře, prozkoumat mrtvé dřevo pomocí lup a USB-mikroskopu nebo pozorovat dění v oboře dalekohledem. Po návratu z výpravy pak na skupinky malých i větších přírodovědců čeká krátké tvoření v HUBERTOVI.

(ab)