Proč nepřevádět nebo neprodávat nemovitost s právem dožití

Foto: FINEMO.CZ

Někdy se lidé rozhodnou, že aby ušetřili blízkým problémy po své smrti, převedou na ně svou nemovitost s právem dožití. Toto rozhodnutí však s sebou nese mnoho rizik a z toho důvodu nedoporučujeme, aby se člověk vzdával vlastnictví svého bytu či domu.

 

Přestože jste si nadstandardním vztahem s Vašimi dětmi velmi jistí, nikdy nevíte, jak to bude v budoucnu a zda se po převedení či po prodeji nemovitosti k Vám nezačnou chovat jinak. Tímto rozhodnutím navíc přicházíte o svou flexibilitu. Pokud se Vám v budoucnu přitíží a budete potřebovat celodenní péči, tak svého práva dožití vůbec nevyužijete a nezískáte nic navíc. To samé platí v případě, že se přece jenom jednou rozhodnete odstěhovat, ať už z důvodu, že chcete žít ve městě místo na venkově nebo se zamilujete a půjdete za svým srdcem.

 

Pokud se osoba, na niž Vaši nemovitost převedete, dostane do finančních problémů a začne jí hrozit exekuce, můžete o Váš byt či dům také reálně přijít. Velkou roli tady hraje i psychologický faktor, že čím dříve senior zemře, tím dříve budou mít potomci nemovitost či peníze k dispozici. Své o tom ví i paní Anna.

 

Měla jsem se synem a snachou skvělý vztah, a tak když mi navrhli, abych na ně přepsala svůj dům s právem dožití, nemusela jsem váhat. Navíc jsem věděla, že jim tak ušetřím výdaje, které by po mé smrti kvůli dědictví museli zaplatit. Celé to pak začalo nenápadným návrhem, zda mi nebude líp v domově pro seniory, kde nebudu celý den sama. Já, která jsem celý život žila v domě, jsem si vůbec nedovedla představit, že bych měla najednou jenom jeden pokoj, který bych ještě s někým sdílela. Když jsem odmítla, syn se snachou nátlak postupně stupňovali a já jsem to nakonec úplně psychicky vyčerpaná vzdala a udělala jsem, co chtěli. Teď jsem v domově, oni mají dům pro sebe a já jsem zůstala úplně sama. Nikomu bych toto řešení nedoporučila,“ říká smutně paní Anna.

 

Výhody Renty z nemovitosti:

  • získáte peníze na cokoli (najednou či postupně)
  • za Vašeho života nemusíte nic splácet a nikdy se nesplácí více než cena nemovitosti
  • zůstáváte bydlet doma a jste nadále vlastník svého bytu či domu
  • můžete žít důstojněji a život si více užívat

Chcete vědět víc?

Další informace o Rentě z nemovitosti najdete na webu: www.rentaznemovitosti.cz. Můžete zde požádat o orientační kalkulaci a seznámit se s příběhy klientů. Můžete také zavolat na tel. 233 321 850Máme licenci České národní banky.

(nm)