Výstava Příběh života nabídne pohled do pravěku a světa dinosaurů

Slezskoostravský hrad vystaví v prostorách věže průřez dílem ilustrátora Vladimíra Rimbaly, inspirovaný fascinujícím světem pravěkých dinosaůru tak, jak je známe z děl Zdeňka Buriana nebo Karla Zemana. Výstava s názvem Příběh života otevře své brány v sobotu 2. března a s odkazem na březen, který je zároveň měsícem knihy, slibuje nejen umělecký prožitek z vystavených obrazů, ale také edukativní rozměr v oblasti literatury, kterou Vladimír Rimbala ilustroval. Součástí expozice bude také pět metrů dlouhý a dva metry vysoký model kostry Tyranosaura. Vstup na tuto jedinečnou výstavu, která potrvá do 28. dubna, je zahrnut do standardního vstupného hradu.
Obří model kostry Tyranosaura z 3D tiskárny od Petra Podoly, šachové utkání s „dinofigurkami“, knihy a především ilustrace. To vše čeká návštěvníky Slezskoostravského hradu v rámci výstavy Příběh života, jež bude k vidění ve věži hradu během měsíce března a dubna. Výstava je výjimečná nejen svým rozsahem, ale i schopností představit pravěký svět v novém světle, a to díky moderním technologiím ve výzkumu a nejnovějším paleontologickým objevům,“ vysvětluje koordinátorka výstav, Krista Balcar. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout výjevy ze života jak pravěkého moře, tak krajiny, druhohorní dinosaury a čtvrtohorní savce, a budou mít jedinečnou šanci prozkoumat různorodost pravěkého života skrze oči umělce Vladimíra Rimbaly.
„Pro ještě intenzivnější zážitek budou v prostoru výstavy návštěvníkům k dispozici lupy, aby si mohli skustečně do detailu vychutnat a prozkoumat unikátní způsob techniky perokresby tohoto umělce,“ doplňuje Balcar. Dále si pak budou moct návštěvníci výstavy zahrát šachové utkání s tematickými „dinofigurkami“ a k vidění zde bude také celá řáda knih ilustrovaných právě Vladimírem Rimbalou. „Velmi atraktivní je například kniha Dinosauří rekordy a zajímavosti od českého popularizátora paleontologie Vladimíra Sochy, ze které návštěvníci zjistí překvapivé informace o tom, jak velký byl největší dinosaurus třeba v porovnání s velikostí dnešních autobusů nebo fakt, že jednoho z nejrychlejších běžců naší planety, Usaina bolta, by ani dospělý Tyranosaurus nedoběhl,“ zve do prostor výstav závěrem Krista Balcar.
Jako člen skupiny příznivců Zdeňka Buriana pokračuje Vladimír Rimbala v tradici českého paleoartu, kde jeho práce odráží jak výtvarný talent, tak hluboké pochopení prehistorického života na planetě Zemi, potvrzené nejnovějšími vědeckými poznatky. Část jeho rozsáhlé tvorby, zahrnující perokresby, kolorované perokresby a olejomalby, umožní návštěvníkům Slezskoostravského hradu v Ostravě v rámci výstavy s názvem Příběh života prozkoumat zblízka díla tohoto talentovaného umělce.
Vernisáž výstavy, které se Vladimí Rimbala osobně zúčastní, a je určtěna také proveřejnost, proběhne v hradní věži v pátek 1. března v 17 hodin. Celá připravená expozice včetně doprovodných aktivit pak bude v nabídce Slezskoostravského hradu do 28. dubna 2024.
Foto: Slezskoostravskyhrad.cz
(ab)