V rámci ostravské muzejní noci dorazily do Hasičského muzea stovky návštěvníků

Už tradičně se Hasičské muzeum města Ostravy zapojuje do akce Ostravská muzejní noc, letošní připadla na sobotu 28. srpna a konala se již po dvanácté.

V budově i zahradě našeho muzea byla pro návštěvníky připravena výstava historické i současné hasičské techniky, součástí byla i projekce doprovodných filmových materiálů o hasičích i muzeu samotném.

Pro děti byly připraveny soutěže v pumpování historickými hasičskými stříkačkami i stříkání na terče, nechybělo občerstvení ani hudba.

V muzeu si návštěvníci prošli expozicí techniky a mohli si osahat i některé hasičské vybavení – například vytáhnout lanovou technikou figurínu ze studny, zvednout telefon na pracovišti operačního střediska a příjmu tísňového volání, popřípadě usednout do rychlého zásahového automobilu.

muzejni_noc_OV_6

Drobné soutěže a hry si pro nejmladší připravili i preventisté v rámci výchovné činnosti pro děti s dráčkem Hasíkem.

Každou hodinu měli hasiči na venkovním prostranství připravenu dynamickou ukázku hašení historickou technikou, kterou podtrhly i dobové uniformy, nechyběla jízda veteránem Praga A150.

Muzeum sídlí v secesní budově někdejšího německého sboru dobrovolných hasičů  v Zákrejsově ulici v Přívoze již od roku 2005. Hasičské muzeum města Ostravy je součástí Stezky technických atraktivit nazývané zkráceně TECHNO TRASA, která virtuálně spojuje přes 30 subjektů technického rázu.

Samotnou expozici hasičského muzea tvoří sedm částí, které vytváří nejen náhled do historie hasičství, ale také ukázky současné techniky, pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, modelových situací, spolupráce integrovaného záchranného systému a ukázky záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou. Ve vzájemném spojení vytváří tyto expozice obraz širokého spektra oblastí, které s hasiči souvisí.

(nm) Foto: HZS Moravskoslezského kraje