Nově otevřená rozhledna v Blahutovicích, místní části Jeseníku nad Odrou, je součástí stezky Silesianka

Ve čtvrtek 26. srpna byla v Blahutovicích, místní části Jeseníku nad Odrou, slavnostně otevřena rozhledna, která doplňuje poměrně hustou síť míst, z nichž se lze rozhlédnout po turistické oblasti Poodří.

„Kuželovitá ocelová rozhledna s dřevěnými prvky a vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m byla postavena v rámci přeshraničního česko-polského projektu Silesianka – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia, jehož cílem je vybudování nových rozhleden a propojení všech stávajících rozhleden na území Euroregionu Silesia. Stezku tvoří třiadvacet vyhlídek a rozhleden na české straně a jedenáct v Polsku,“ říká Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou, a upřesňuje, že v turistické oblasti Poodří vznikly jako součást tohoto systematického projektu také rozhledny Okrouhlík ve Slatině a Veselská rozhledna ve Veselí u Oder.

„Celkové náklady na vybudování rozhledny, včetně doplňující turistické infrastruktury v Blahutovicích, činily zhruba 10,2 milionu korun včetně DPH, z toho 85 procent je spolufinancováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu INTERREG V-A ČR-Polsko 2014-2020 a 5 ze státního rozpočtu ČR,“ informuje Roman Tománek, hlavní manažer projektu Silesianka – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia, a zároveň dodává, že rozhledna v Blahutovicích je součástí síťového projektu, který se systematicky připravuje již od roku 2016. „Svou samotnou realizací vyvrcholí v turistické sezoně 2022, kdy bude celá česko-polská stezka rozhleden a vyhlídkových míst dokončena a pro nejen české, ale i polské turisty bude připraven zajímavý věrnostní program s řadou tištěných doprovodných výstupů, jako např. pexeso, společenská hra, ilustrovaná mapa a další.“

Kolem středového nosníku rozhledny v Blahutovicích, která stojí na Blahutovickém vrchu, nejvyšším místě v okolí s nadmořskou výškou 320 m, se vine kruhové vřetenové schodiště a charakteristický kuželový tvar stavby je dán dřevěnými pilastry jednoduchých trojúhelníkových tvarů, které jsou uspořádány do kruhu. Součástí stavby je také místnost zázemí z monolitického betonu na úrovni terénu.

Při příznivých klimatických podmínkách a dobré viditelnosti odtud lze vidět skoro celou Moravskou bránu, od Hranic až po Ostravu, Beskydy, Jeseníky, Hostýnské vrchy, města Hranice a Odry a hlavně úžasnou přírodu v okolí Blahutovic, nádherné malé vesničky. Nedaleko místa, kde se dnes tyčí rozhledna, stával v minulosti větrný mlýn.

„Rozhledna je po červnovém otevření unikátní cyklistické stezky dalším počinem v oblasti cestovního ruchu v Jeseníku nad Odrou. Navíc je nedaleko Blahutovic jedinečná Františkova cesta a jedno z jejích zastavení je v těsné blízkosti rozhledny,“ připomíná Pavlína Ambrosch, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko, o.p.s., a zmiňuje i nedaleký Jesenický pramen, který je součástí Technotrasy. „V Kyselce Jeseník nad Odrou si lze prohlédnout provoz stáčírny minerální vody a zapojit se i do speciálních zážitkových kurzů a vyrobit si vlastní levandulový sirup,“ upozorňuje.

Podle Tomáše Machýčka, starosty Jeseníku nad Odrou, je nyní dalším důležitým krokem vytvoření dostatečně komfortního zázemí pro turisty, jejichž expanzi Jeseník nad Odrou i okolní obce v poslední době zaznamenávají. „Vždyť jen v našem sportovním areálu návštěvníci stráví zhruba 4 tisíce nocí ročně. Proto intenzívně pracujeme například na tom, abychom získali finanční prostředky na zajištění kvalitního stravování, originálního vybavení odpočinkových míst a tak dále,“ doplňuje starosta.

Po turistické oblasti Poodří se lze rozhlédnout nejen z nové rozhledny a jejích dvou „sester“, ale také z dalších vyhlídkových míst, k nimž patří například kostel sv. Mikuláše v Bílovci, či rozhledny v Bílově nebo u vesnice Odry-Pohoř.