Mladí ibisi z Ostravy míří do Španělska

Ibis skalní. foto: autor Pavel Vlček

Pětice mladých ibisů skalních z ostravské zoologické zahrady byla tento týden vypravena na cestu do jižního Španělska. Zoo Ostrava se tak podruhé zapojuje do mezinárodního repatriačního projektu na záchranu jednoho z nejohroženějších ptáků světa. Ostravští ibisi přispějí k posílení divoké populace čítající sotva 600 jedinců. 

Cílem projektu Proyecto eremita zaštiťovaným ZooBotanico de Jerez ve Španělsku a odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia je obnova volně žijící populace kriticky ohrožených ibisů skalních v oblasti Andalusie. Ostravská zoo se do něj zapojila poprvé v roce 2017, kdy zdarma poskytla tři mláďata – jednoho samce a dvě samice. Do přírody byli začátkem roku 2018 vypuštěni samec a jedna samice, druhá zůstala v chovatelské základně projektu.

V tomto týdnu bylo do ZooBotanico Jeréz odvezeno dalších pět odchovaných mláďat – tři samci a dvě samice. „Mláďata se vylíhla koncem května loňského roku a všechna byla příkladně odchována svými rodiči. Po dohodě s koordinátorkou Evropského záchovného programu pro ibisy skalní (EEP) a španělskými kolegy byla tato mláďata určena pro záchranný projekt. Všichni mladí ibisi více než 3000km dlouhý transport zvládli v pořádku a momentálně se aklimatizují v zoologické zahradě. Zatím nevíme, kolik z nich bude vypuštěno do přírody a kolik posílí chovatelskou základnu projektu. Mláďata určená k vypuštění do volné přírody budou následně přesunuta do adaptační voliéry na vypouštěcí lokalitě,“ popisuje zooložka Adéla Obračajová.