ME JUNIORŮ VE STOLNÍM TENISU SE DO OSTRAVY VRACÍ PO ŠESTI LETECH

Ostrava uvítá začátkem července Mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenisu.

Mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenise se do České republiky stěhuje po šesti letech. A opět na sever Moravy, konkrétně do Ostravy. Radost z toho by měli mít především domácí čeští fanoušci. Vzpomeňme na rok 1999, kdy v nedalekém Frýdku-Místku vybojovala ve dvouhře kadetek stříbro Iveta Vacenovská, v roce 2013 v Ostravě pak opět mezi kadety stál hned třikrát na nejvyšším stupni Tomáš Polanský.

Podaří se letos navázat na tyto úspěchy? Je to docela reálné, vždyť bronzový medailista z loňského šampionátu v Kluži kadet Šimon Bělík bude patřit ve dvouhře mezi nejvýše nasazené. RT Torax aréna v Ostravě-Porubě by tak mohla být svědkem zrodu další hvězdy evropského stolního tenisu.

Ve dnech 7. až 16. července se do České republiky sjede evropská mládežnická špička. V kategoriích juniorů a kadetů bude přes 600 hráčů bojovat celkem o 14 sad medailí.

„Jsem ráda, že tento prestižní turnaj se koná opět v Ostravě. Pro mladé talenty je to nejdůležitější turnaj roku. Věřím, že naši stolní tenisté získají medaile, velkým favoritem je Šimon Bělík, kterému jsem nedávno předávala ocenění za Talent roku při vyhodnocení ostravského Sportovce roku a kterému držím palce,“ usmála se náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

„Jsem v evropském žebříčku druhý a samozřejmě chci ve dvouhře získat medaili. Nejraději bych se utkal o zlato. Ve čtyřhře jsme nasazeni jako číslo 1, takže také věřím, že získáme medaili, v mixu je podobná situace. V soutěži družstev budeme také bojovat o medaili, vždyť český tým je žebříčkově druhý v Evopě,“ vylíčil medailové naděje Šimon Bělík.

Juniorský evropský šampionát patří vůbec mezi největší akce, jaké se ve stolním tenise pravidelně pořádají. Bude se hrát ve dvou halách na čtyřiadvaceti stolech. Stejný počet stolů pak bude připraven pro trénink. O medaile a poháry bude bojovat bezmála šest set hráčů a hráček z pětačtyřiceti zemí. Připraveno bude celkem sto dvacet rozhodčích a celkový počet účastníků se tak vyhoupne přes tisíc dvě stě. Všechny čeká pořádná porce zápasů. Vloni na MEJ v Kluži bylo odehráno celkem 607 utkání v soutěžích družstev a 1276 zápasů v soutěžích jednotlivců.

Nominace českého týmu

Junioři: Tomáš Martinko, František Onderka, Radim Bako, Radek Skála, Michal Blinka. V soutěžích jednotlivců Adam Štalzer. Trenér Josef Braun.

Juniorky: Zdena Blašková, Gabriela Štěpánová, Linda Záděrová, Klára Hrabicová, Anna Klempererová. V soutěžích jednotlivců Jana Vašendová. Trenér Tomáš Vrňák.

Kadeti: Šimon Bělík, Ondřej Květon, Vít Kadlec, Matyáš Lebeda. Trenér Tomáš Demek.

Kadetky: Helena Sommerová, Tereza Bártová, Nela Hanáková, Kateřina Pisárová. Trenér Martin Pytlík.

(ab) Zdroj: Město Ostrava