BUDE SE TĚŽIT UHLÍ V BESKYDECH? PIRÁTI MAJÍ JASNO:,,BESKYDY NEDÁME, VLÁDA BY MĚLA ZAHÁJIT LIKVIDACI DOLU FRENŠTÁT“

Rozvoj těžebního průmyslu na úkor přírody i obydlených území považují Piráti za neospravedlnitelný od svého vzniku. Už více než 5 let proto pomáhají občanům podhůří Beskyd v boji s těžařským kolosem. Pirátská posádka v čele s Ivanem Bartošem tak nemohla chybět první červnovou neděli na 12. ročníku symbolického Uzamčení země Valašské, kde se i letos ve Zvoničce na Horečkách rozezněl symbolický umíráček zájmům těžařů poddolovat chráněnou krajinou oblast v srdci průmyslového kraje. Místní takto oslavují každý další rok, kdy se podařilo Beskydy uchránit od plánované těžby v dole Frenštát.

„Cíle jsme ale stále nedosáhli. Kdy konečně z panoramatu Beskyd zmizí těžní věže a dojde k zakonzervování dolu, totiž stále není jasné. Stejně jako není jasné ani to, kdy vláda předloží tolik let odkládanou novelu horního zákona,“ dodává Lukáš Černohorský, pirátský poslanec a předseda vyšetřovací komise k OKD.

Ivan Bartoš ve svém projevu vyzdvihnul nezastupitelnou roli aktivních občanů a starostů v celé kauze: “Na tomto příkladu vidíme, že občanská společnost má nástroje, jak se bránit, i když stojí proti takovému kolosu jako je OKD. Důležité je to předem nevzdávat. Spolek Naše Beskydy to dokazuje.”

Na odpoledním debatním semináři v nedaleké restauraci se živě diskutovaly také konkrétní problémy, které občanům způsobuje vymezený dobývací prostor. „Problém je s údržbou cest a pozemků ve správě OKD. Dále místní musejí stále přizpůsobovat konstrukci domů teoretické možnosti, že se pod jejich domy bude těžit. To znamená zpevnit základy, domy vyztužit, k tomu podle nás dnes není žádný důvod. Pod Beskydy se těžit nebude,“ dodává dlouholetý bojovník proti uhelné lobby a pirátský garant pro životní prostředí Jan Nezhyba.

A výsledek? Už v červnu by se měl ve spolupráci s Lukášem Černohorským ve Sněmovně uspořádat kulatý stůl, ke kterému společně zasednou zástupci místních samospráv, ministerští úředníci i představitelé společností OKD a Prisko. Piráti si od něj slibují, že se konečně podaří nastartovat dialog mezi beskydskými obcemi a státem jako majitelem dolu a podaří se dohodnout na konkrétních krocích, které povedou k zahájení likvidace dolu Frenštát.

V rámci letošní oslavy bylo také předáno významné ocenění „Beskydská osobnost“. Letos bylo uděleno městu Rožnov pod Radhoštěm za dlouholetou spolupráci a významnou podporu při společné ochraně Beskyd před těžaři. Ocenění v podobě dekretu a ručně kované valašky si z rukou předsedy spolku Naše Beskydy Stanislava Uruby převzal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.