Do Hornického muzea na Landeku doputovala ponorka z řešení orlických vražd

Foto: Hornické muzeum v ostravském Landek Parku

Hornické muzeum v ostravském Landek Parku má nově zapůjčený, naprosto unikátní exponát. Je jím miniponorka MiniROVER II, která byla technickou hrdinkou objasňování tzv. orlických vražd, tedy kriminálních případů z 90. let 20. století, kdy se v orlické přehradní nádrži našlo několik sudů s lidskými ostatky.

Ponorka měla dnes předpremiéru v expozici báňského záchranářství Hornického muzea. „Speciální samostatnou prohlídku pro veřejnost plánujeme na 12. srpna,“ uvedl Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích s tím, že jinak bude ponorka součástí zážitkového okruhu „S haviřem na šichtě!“ i klasických prohlídek a na Landeku zůstane do 10. záři.

Slavnou miniponorku si potápěči z Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě pojmenovali „Columbo One“. A to právě pro její zapojení do objasňování orlických vražd, kde měla svou premiéru. Stroj americké výroby má dva pontony (plováky), které se podílejí na vytváření vztlaku plavidla a také umožňují větší stabilitu a případné připojení přídavných zařízení (např. mechanické ruky). Ponorka je ovládána operátorem z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 304 metrů, do které si svítí výkonnými halogenovými světly.

Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby a klesání či stoupání. Během 12. srpna bude prohlídku ponorky komentovat dlouholetý profesionální potápěč ostravských báňských záchranářů Dalibor Tekiela. Doplní jak technické informace o ponorce tak zajímavosti z akce Orlík, které se osobně účastnil. Zmíní i další zásahy, při kterých byl „Columbo One“ použit v České republice i zahraničí.

„Rádi bychom upozornili, že samostatná komentovaná prohlídka Columba One, ale také celý okruh S haviřem na šichtě, nejsou vhodné pro děti do 12 let. U prohlídky ponorky doporučujeme, a to i s ohledem na známé okolnosti jejího použití na Orlíku, návštěvu spíše až od 15 let,“ připomněl ředitel Hornického muzea Hlobil.

Vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! i na samostatnou komentovanou prohlídku ponorky lze pořídit předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz. Kapacity prohlídek jsou omezené.

Doplňující informace: Zážitkový program S haviřem na šichtě! probíhá do 10. 9. 2023 vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00). Samostatná komentovaná prohlídka miniponorky „Columbo One“ se uskuteční 12. 8. od 16:00 hod. Vstupenky na všechny programy je lepší pořídit si předem na www.dolnivitkovice.cz .

(nm)