Bílovec o víkendu obsadí vojáci československé armády!

V sobotu 28. srpna se v Bílovci přeneseme do listopadu 1918. Zámecké náměstí v tento den ožije ukázkou z historie – tentokrát zde bude bojovat Československá armáda a legionáři proti dobře vyzbrojeným bíloveckým Freikorps. Zdarma budou zpřístupněny prohlídky zámku i muzea, kde si návštěvníci mohou prohlédnout všechny expozice, včetně aktuální výstavy k 700. výročí založení města Bílovec Poklady z půd aneb střípky z dějin Bílovce.

Zároveň bude možnost vystoupat na věž kostela svatého Mikuláše v doprovodu průvodce, a to až do šesté hodiny večerní. Doprovodným programem této akce jsou také vyjížďky Tatrabusem na komentovanou prohlídku větrného mlýna na Nových Dvorech. Od 17 hodin se v podkroví bíloveckého muzea uskuteční promítání filmů o Bílovci s doprovodným slovem autora.

Na co se návštěvníci mohou těšit?

Před 14 a 16 hodinou dorazí na nádvoří zámku, které bude představovat bílovecké náměstí (vchod do zámku pak vchod na radnici), rozvášnění lidé v čele s bíloveckým starostou Reimundem Resselem a budou provolávat slávu Rakousku a císaři. Fanatický Rakušan major Hermann Fabián vyjde z domu, z pravého křídla zámku, a bude nabádat starostu, aby jim vydal zbraně, protože se budou těm slovanským hadrníkům bránit.

V opačném případě, že si je vezmou násilím. Ukáže se i sám hrabě Sedlnitzký, byť také příslušník C a K armády, bude lidi uklidňovat a nabádat k rozvaze, že střílení už bylo snad dost. Poté přijdou vojáci a budou hledat zbraně v domech i v kostele a dojde i na střelbu. Pokud chcete vědět, jak to vše v říjnu a listopadu skutečně probíhalo, přijďte se na to podívat! Akci pořádá Zámecká divadelní společnost ve spolupráci s KHV Fenix z Nového Jičína a KC Bílovec.

„Harmonogram a scénář celé akce připravujeme zhruba rok, a to na základě informací z archivu. Chceme, aby vše bylo maximálně autentické a také divácky zajímavé,“ popisuje přípravy na sobotní vojenskou akci na zámku jeho kastelán Eduard Valeš. „Je třeba si uvědomit v jaké situaci na podzim roku 1918, kdy Rakousko – Uherko podepsalo kapitulaci, Bílovec byl. Toto město, kde podle sčítání lidu z roku 1910 žilo okolo 5142 obyvatel, z toho jen 259 Čechů, zbytek byl německé národnosti, se mělo stát součásti nově ustavené Československé republiky. Nepřipravené obyvatelstvo tento fakt uvrhl do prudkého rozčílení a zmatku. Vedení města se proto přiklonilo k myšlence připojení měst a k Rakouské republice a domítlo se podřídit nově ustanovené československé vládě. A začaly protesty, které z části lidem představíme i v sobotu odpoledne. Obsazení Bílovce trvalo přibližně půl roku. Nakonec se vedení města v čele se starostou Resselem podřídilo nové situaci a Bílovec se tak stal součástí Československa,“ upřesňuje situaci v tomto období v Bílovci kastelán.

„Kromě vojenského představení bude v sobotu slavnostně pokřtěna také nová fotografická kniha Petra Nastálka Bílovec obyčejně i neobyčejně, která připomíná stejnojmennou fotosoutěž, která se v Bílovci pořádá již několik let. Nový ročník této soutěže startuje v září a všichni se můžete směle přihlásit,“ hlásí starostka města Bílovce Renata Mikolašová, která zároveň zve širokou veřejnost na tuto akci, kde nebude chybět ani občerstvení a doprovodný program. Děti se mohou těšit na spoustu her (14–16.30 hod.), odpoledne zazpívá také dechový soubor Rozmarýnka (14.30–15 hod.) nebo swingová skupina Evergreen Boys (13–14  a 15.30–16 hod.) a na krásný den ukončí hudební vystoupení uměleckého spolu Generace s názvem Jako v pohádce (16.30–17 hod.).

Bílovecký zámek se však touto vojensko-divadelní akcí s veřejností neloučí, již brzy zde proběhne Hambáčfest.

(nm) Foto: Město Bílovec