V Ostravě jsou loutkaři z celého světa

Hned zkraje nové divadelní sezony čeká Divadlo loutek Ostrava nejvýznamnější událost roku. Od 1. do 6. října pořádá 12. ročník mezinárodního festivalu loutkářského umění Spectaculo Interesse. Na letošní bienále přijedou umělci ze třinácti zemí světa, např. z Německa, Nizozemí, Řecka, Španělska, Francie, Slovenska, ale i z Kanady.

Diváci se dočkají mnoha zajímavých typů loutek vyrobených z tradičních i zcela netradičních materiálů. Objeví se loutky z molitanu či dokonce z ledu, na jevišti oživnou i plastikové sáčky a papírové kapesníky. Ojedinělou podívanou nabídnou obří světelné loutky vyrobené z průhledných svítících vláken divadelníci z německého Stuttgartu.

Program nabídne 22 soutěžních a 7 nesoutěžních představení pro všechny věkové skupiny od předškolních dětí až po dospělé. Součástí budou také dětské dílny, průvod loutek, diskuze a koncerty.

„Letošní ročník festivalu je pro Ostravu výjimečný, jelikož si Ostrava po celý rok připomíná významné výroční 750 let od první písemné zmínky. Chtěli jsme, aby i na oblíbeném Spectaculu bylo něco speciálního, mimořádného, když Ostrava slaví. Jsem rád, že tento loutkářský festival má renomé nejenom v Evropě, ale už i po celém světě. Myslím, že se Ostravané mají na co těšit,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Festival bude probíhat tradičně na hlavní i alternativní scéně Divadla loutek, v sousedním centru Cooltour a nově také v šapitó na Masarykově náměstí. Festival se koná za finanční podpory města Ostravy.

Program k nahlédnutí zde.

(rj) text a foto: Ostrava.cz