ZAČÍNÁ STAVBA DVOU NOVÝCH UNIVERZITNÍCH BUDOV

V Ostravě se v nejbližších dvou týdnech začnou stavět nové univerzitní budovy za miliardu. Vyrostou v blízkosti výstaviště Černá louka. Město stavbu významně podpoří, zejména darováním stavebních pozemků a stavbou podzemního parkoviště.

Nové budovy Ostravské univerzity postaví v centru města konsorcium dvou firem – ostravského závodu IMOS Brno a třinecké Beskydské stavební, které vyhrálo výběrové řízení. Objekty zhruba za miliardu korun budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory.

V místě vnikne nová Fakulta umění, jejíž součástí budou výstavní prostory, komorní sál pro téměř 250 posluchačů nebo ateliér a výzkumná laboratoř pro muzikoterapii. Univerzita tak bude moci nabídnout nové studijní programy, jako Produkce v kulturních a kreativních odvětvích, Grafický design nebo Komorní hra. V další části bude zázemí pro sport – nejmodernějšímu vědecké zázemí pro studium lidského pohybu ve střední Evropě. Univerzita jako jediná v Česku dosud neměla vlastní sportoviště. Nově univerzita bude moci přijímat posluchače do oboru Sportovní vědy nebo Behaviorální zdraví, sport a technologie.

„Ostrava potřebuje rozvíjet prvotřídní vzdělání nejenom v technických oborech, a toto je konkrétní odpověď. Výstavbu nových budov Ostravské univerzity jsme se proto rozhodli významně podpořit, a to nejenom předfinancováním projektové přípravy, ale hlavně darováním a přípravou stavebních pozemků a také výstavbou podzemního parkoviště, které bude součástí areálu a bude sloužit jak potřebám univerzity, tak veřejnosti,“ řekl primátor OstravyTomáš Macura.

Město univerzitě věnovalo pozemky v hodnotě 42 milionů korun a zaplatí 117 milionů za výstavbu podzemních garáží se 155 místy. Stavba by měla začít v nejbližších dvou týdnech, náklady na všechny objekty dosáhnou téměř miliardy korun.

„Celý projekt je dalším významným milníkem v historii univerzity i města. Jedná se pro univerzitu o rozsahem největší investiční projekt jako celek a významným způsobem zkvalitní zázemí pro uměleckou činnost, sportovní aktivity i kinantropologický výzkum,“ uvedl rektor Jan Lata. Podle něj je projekt ojedinělý nejen propojením mezi uměním a sportem, ale také vzájemnou spoluprací univerzity a města. „Stavby budou stát na území, které bylo dlouhou dobu v neutěšeném stavu, ačkoli se nacházelo přímo v centru Ostravy,“ doplnil Lata.

(ab) Zdroj: Město Ostrava