Vybere se na vozík pro Davida?

David Cviček

Městský obvod Poruba pořádá vánoční sbírku, do které může veřejnost přispívat v jeho informačním centru na Hlavní třídě, dále na bankovní konto 500063622/0800 či 20. prosince přímo do kasičky na adventním jarmarku na Alšově náměstí

„Sbírku jsme nazvali Srdce pro Porubu. Je to ideální způsob, jak pomoci někomu z nás, z komunity, ve které žijeme. A že je to také cesta, jak mu přinést trochu radosti a nové síly nést nelehký osud,“ uvedla starostka obvodu Lucie Baránková Vilamová.

Poruba podle ní v první fázi nechala odborníky vytipovat tři možné příjemce výtěžku sbírky, s jejich životními příběhy seznámili členy komise pro sociální a bytovou politiku, a radní pak schválili pomoc rodině Davida Cvička na pořízení vozíčku za kolo.

Chlapec se narodil v roce 2007 a v kojenecké poradě se zjistilo, že  je v osmi měsících opožděný ve vývoji, nesedí a neotáčí se. Lékaři  přišli na to, že má Mowat-Wilsonův syndrom. Vzácnou dědičnou chorobu popsaným teprve v roce 1998 charakterizovanou řadou zdravotních problémů, zejména mentálním postižením, epilepsií, zpožděním růstu i motorického vývoje a způsobující další choroby a genitourinární anomálie

„Ve stacionáři se začal hodně zlepšovat, naučil se třeba jíst tuhou stravu, kterou do té doby odmítal. Ve čtyřech letech začal chodit a komunikovat,“ informovala maminka Lucie. Davidův vývoj ustrnul mentálně na úrovni 12- až 18 měsíčního dítěte, je třeba se o něho starat jako o miminko, oblékat, krmit i přebalovat.

Přesto chlapec navštěvuje Speciální školu Diakonie České církve evangelické na ulici B. Martinů, má rád zvukové hračky a hudbu (báječně si prý užil festival Beats for Love), miluje koně i výlety.

„Chceme mu pořídit vozíček za kolo od firmy Benecykl. Měli jsme jeden půjčený od Sdružení Želvička, Hodně jsme s ním jezdili, ale už z něj vyrostl. Snažíme se mu zajistit plnohodnotný život, zábavu i zážitky. Navíc má vozík kolečko taky vpředu, takže se s ním lze vydat do terénu i pěšky. Je ovladatelnější než kočárek“ vysvětlila maminka.

(nm)