Více peněz na ochranu přírody: Ostrava schválila program „Tři koruny ze vstupu“

lustrační foto. Zdroj MMO.

„Tři koruny ze vstupu“ – částka, kterou bude Zoologická zahrada a botanický park Ostrava přispívat v rámci mezinárodního systému podpory na ochranu přírody ze vstupu každého návštěvníka. Ostravští zastupitelé schválili navýšení příspěvku na svém zářijovém zasedání. Příspěvek, který v současnosti činí dvě koruny, se od listopadu zvýší o korunu. Zoo se podílí na podpoře ochrany přírody tímto způsobem již od roku 2016, a řadí se tak k předním ochranářským institucím. Za tuto dobu bylo na záchranu ohrožených druhů zvířat rozděleno už víc jak 3,5 milionu korun v různých místech světa.

„Zapojení naší ostravské zoologické zahrady do mezinárodního systému zachování ohrožených druhů zvířat či rostlin formou programu ‚Koruna ze vstupu‘ jsme schválili v roce 2015 a už o rok později jsme tak mohli podpořit první ochranářské aktivity. V listopadu 2018 jsme se rozhodli navýšit příspěvek na dvě koruny a podpořit sedmnáct projektů napříč zeměkoulí. Zvýšením částky na tři koruny z každého vstupu lze předpokládat k přerozdělení roční částku ve výši asi 1,5 milionu korun, což přinese výrazně větší možnost pomoci přírodě. Jsem ráda, že se i ostravská zoologická zahrada řadí k pokrokovým, moderním zoo a děkuji všem, kteří se o dění v naší zoo zajímají a podporují. Speciální poděkování patří zaměstnancům za jejich nadšení a každodenní práci. Bez nich by to nebylo,“ uvedla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Získané finance z každého zaplaceného vstupného do zoo jsou po schválení zastupitelstvem města využity na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených zvířat a rostlin ve volné přírodě, v místech přirozeného výskytu daného druhu (tzv. in situ projekty). Financovány jsou ochranářské programy v Indonésii, Vietnamu, Senegalu, na Madagaskaru, ale i v Evropě a České republice. Podporovány jsou projekty záchrany zvířat, které ostravská zoo sama chová či projekty se kterými dlouhodobě spolupracuje.

„Je to skvělá spolupráce mezi naším zřizovatelem a zoologickou zahradou. Zastupitelé našeho města navýšení podpořili jednohlasně, za což moc děkuji! V dnešní době je jedním z hlavních úkolů moderních zoologických zahrad aktivně usilovat nejen o přežití ohrožených druhů zvířat v rámci mezinárodních záchovných programů v lidské péči, ale také pomáhat zvířatům a lidem přímo v jejich domovině. Zoo Ostrava podporuje ochranářské aktivity v různých koutech světa i v České republice, a přispívá tak k záchraně těch nejohroženějších druhů zvířat. Je to o to naléhavější, když vidíme, jak nám příroda, zvířata a celé živočišné druhy mizí doslova před očima. Velmi mě těší, že tuto roli zoologické zahrady zastupitelé podporují, a že tak můžeme program Tři koruny ze vstupu prezentovat jako naši společnou práci,“ říká ředitel zoo Jiří Novák.

Dlouhodobě nejvíce je podporován program ochrany outloňů váhavých a boje proti ilegálnímu obchodu se zvířaty v Indonésii na Sumatře (The Kukang Rescue Program). Tento projekt byl podpořen částkou téměř 1,3 milionů korun. Podpořeny byly například projekty záchrany kriticky ohroženého langura indočínského (Vietnam), antilopy Debyho (Senegal), gibona stříbrného

v oblasti Centrální Jávy, obnova cenných přírodních lokalit a ochrana místní biodiverzity v České republice a mnohé další.

Vedle Ostravy přispívá podobnou formou na ochranu přírody dalších sedm zoologických zahrad v zemi, přičemž výše jednotlivých příspěvků se pohybuje od dvou do pěti korun.