Dnes slavíme Den české státnosti

Na 28. září připadá státní svátek – Den české státnosti. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu.

Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava. Oslavte i vy tento mladý svátek 🙂

Věděli jste že, Václav byl krátce po smrti prohlášený za svatého ? Svátek svatého Václava byl do roku 1951 památným dnem. Za dob komunismu se tato událost příliš neoslavovala a jako státní svátek a zároveň den pracovního klidu si ho připomínáme opět od roku 2000.

Další velkou událostí v tento den je pravidelná Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, během níž bude slavnostně otevřena zrekonstruovaná bazilika svatého Václava. Kardinál Dominik Duka při této příležitosti srdečně zve k účasti.

Svatý Václav je symbolem českého státu, jmenují se po něm například náměstí v Praze – Václavské náměstí s pomník svatého Václava na koni, je vyobrazen také na české dvacetikorunové minci, s nápisem “Svatý Václave, nedej zahynouti nám i budoucím”.

(nm)