Husy kuří v Zoo Ostrava odchovávají svá první mláďata

Husy kuří svým vzezřením připomínají spíše kurovité ptáky, odtud i jejich druhové jméno. Zoo Ostrava chová tento australský druh od roku 1989. Doposud se nedařilo žádnému páru odchovat mláďata. Prvních housat se zoo dočkala letos na jaře. Rodičovský pár vzorně pečuje o dva potomky. 

Zoo Ostrava chovala řadu let husy kuří ve společném výběhu s emu hnědými. Poté, co se na místě výběhu těchto australských ptáků začala stavět expozice pro makaky lví, byly husy přestěhovány do chovatelského zázemí, kde pobývají dosud. Jedná se o několikátý pár, který v zoo chovají. „Než husy postavily plnohodnotné hnízdo, dělaly jen důlky ve slámě. Předloni snesla samice poprvé vejce, ale ta byla neoplozená. Loni už byla dvě ze čtyř vajec oplozená, ale samice nevydržela sedět a před koncem inkubační doby, která je 36–37 dní, opustila hnízdo,“ popisuje situaci chovatelka Kateřina Nováčková.

V letošním roce snesla samice také čtyři vejce a všechna byla oplozená. Mláďata se vylíhla 9. března, jedno ale uhynulo při líhnutí, druhé těsně po vylíhnutí. Dvě zbylá mláďata rodiče úspěšně odchovávají. „Je vidět, že pár každým rokem nabírá zkušenosti, protože samice letos mnohem lépe inkubovala vejce a nyní se oba rodiče o mláďata příkladně starají. Společně se samcem je vyvádí ven na pastvu a ke krmení, které jim nabízíme. Samec je extrémně ochranitelský a brání samici s mláďaty. Mláďata se aktivně pasou ve venkovním výběhu a k tomu spořádají překvapivě velké množství trávy, jetele a pampelišek, které jim natrháme my,“ dodává Kateřina Nováčková. Husy kuří mají vzhledem ke klimatickým podmínkám jižní polokoule u nás netypickou dobu hnízdění – od podzimu do časného jara. „Jsme rádi, že se mláďata vylíhla až na jaře, protože jsou extrémně žravá. V zimě by bylo komplikované je ukrmit zelenou potravou,“ uzavírá chovatelka.

Husa kuří (Cereopsis novaehollandiae) je statný pták s růžovočernýma nohama a s žlutozeleně zbarveným zobákem. Obě pohlaví jsou zbarvená shodně. Takřka celý život tráví na travnatých březích. Vodě se spíše vyhýbají a jen neradi do ní vstupují. Do hlubší vody se vydávají pouze v době, kdy dospělí ptáci pelichají nebo když rodiče pečují o mláďata. Husa kuří je poměrně bojovný druh, který při souboji provádí výhružné rituály, nepřítele štípe zobákem a uštědřuje mu rány mozoly v ohbí křídel.

Foto: autorka Monika Vlčková.

 (ab)