Unikátní laboratoř přibližuje v Ostravě vizi světa bez kouře

Foto: Ostravská Radnice, kudy z nudy

V nadcházejícím předvánočním období se rozšířila nabídka atraktivních akcií pro obyvatele Ostravy a Moravskoslezského kraje o interaktivní laboratoř „Svět bez kouře“. Tuto unikátní laboratoř virtuálního vědce profesora Dohořela najdou návštěvníci od 20. listopadu do 19. prosince 2021 v Ostravě Hrabůvce, Horní 61. Srozumitelnou formou přibližuje dospělým kuřákům a jejich blízkým, jak mohou pomoct zlepšit kvalitu života bez cigaret a cigaretového kouře a dále výzkum a vědu stojící za moderními bezdýmnými nikotinovými alternativami. Vstup je zdarma.

Profesor Dohořel byl stvořen stejnou technologií jako ABBA

Originální, v Česku vyvinutá laboratoř využívá nejmodernější technologie, jako jsou digitální rentgeny a holografické boxy. Výjimečné je zejména využití technologie Motion Capture, díky níž ožívá postava samotného profesora Dohořela. Jde o podobnou technologii, jaká se používá ve velkých hollywoodských filmech, například Star Wars a Pán prstenů, nebo při vytváření virtuálních avatarů skupiny ABBA pro její chystané koncerty. Hlas a pohyb propůjčil profesoru Dohořelovi herec Marek Němec. Technologie Motion Capture byla použita k záznamu pohybů jeho těla a hlavy, které byly následně přeneseny na předem vytvořený digitální model. V případě Světa bez kouře je využití Motion Capture posunuto až na možnost živého rozhovoru s virtuální postavou. Se Světem bez kouře a profesorem Dohořelem se lze seznámit také na www.svetbezkoure.cz.

Svět bez kouře se stává realitou

Dospělí návštěvníci se v prostředí laboratoře virtuálního profesora Dohořela dozvědí, jaká jsou hlavní rizika spojená s kouřením klasických cigaret a co se děje při procesu spalování tabáku. Seznámí se také s hlavními fakty o nikotinu, stejně jako s principy fungování moderních bezdýmných alternativ ke klasickým cigaretám a s rozdíly mezi nimi. Průvodcem je jim virtuální popularizátor vědy profesor Dohořel, který jednotlivá fakta srozumitelně vysvětluje v sérii tematických videí. Společnost Philip Morris ČR touto interaktivní edukativní formou představuje svou vizi světa bez kouře.

„Věříme, že každý dospělý kuřák má právo na přístup k vědecky podloženým informacím o bezdýmných alternativách, které jsou pro jeho zdraví oproti klasickým cigaretám prokazatelně lepší volbou. Proto nyní ve snaze informovat širší veřejnost o výsledcích vědeckého pokroku na tomto poli přicházíme s iniciativou Svět bez kouře. Jejím prostřednictvím se snažíme dospělým českým kuřákům názorně vysvětlit rozdíl mezi hořením a zahříváním, co s sebou hoření přináší a proč nastal čas zvážit lepší alternativy. Nejmodernější technologie 21. století nám dnes tuto šanci dávají,“ říká Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR.

Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že méně než polovina dospělých českých kuřáků označuje za hlavní příčinu škodlivosti kouření pro lidské zdraví chemické látky, které vznikají během hoření tabáku.1 Přitom jsou to právě tyto látky, které způsobují onemocnění spojená s kouřením. Mezi odborníky dlouhodobě panuje shoda, že nikotin, který je sice návykový a není bez rizika, hlavní příčinou těchto onemocnění není.

(ab)