Štafeta za klima pokračuje. Studenti s rozvolňujícími opatřeními vyšli do ulic, tentokrát v Ostravě

Dne 12. 6. 2020 se na Prokešově náměstí v Ostravě uskutečnila další akce studentského hnutí Fridays For Future. Tentokrát se jednalo o tzv. Štafetu za klima, která putuje z města do města po celé České republice. Akce se od tradičních stávek lišila tím, že místo stávkujících byly na místě pouze transparenty zatížené botami a učebnicemi, které symbolizují jejich přítomnost. Smysl akce však zůstává stejný. Upozornit na hrozby klimatických změn, na negativní vlivy společnosti na přírodu.

Studenti a studentky po celé České republice stávkují od loňského března. Se stávkami začala tehdy patnáctiletá Greta Thunberg na konci léta roku 2018. Postupně se k ní začali přidávat lidé z celého světa včetně České republiky, kde se stávek zúčastnily tisíce lidí.

Hnutí Fridays For Future se snaží upozornit na možné katastrofálním důsledky klimatické změny a navést společnost na zelenou ekonomiku. Nezapomínáme ani na lokální problémy a tím je např. sucho, které Českou republiku v posledních letech sužuje. “Sucho s námi bylo vždy. Je přirozenou součástí klimatu. Jeho problém je však v četnosti a intenzitě. Právě politici jsou zodpovědní za legislativu, bez které žádný celospolečenský problém, tedy ani sucho, nelze efektivně vyřešit,” řekla za hnutí Fridays For Future Adéla Roztomilá

Dalším místním problémem, týkajícím se přímo Ostravy a jejího okolí, je spalovna nebezpečného odpadu, která se má do budoucna rozšiřovat. “Ostravsko a Slezsko má dlouhodobě nejvíce znečištěné ovzduší v Evropě. Nový emisní zdroj je tak v rámci ochrany kvality ovzduší nepřijatelný,” řekla mluvčí hnutí Ema Ostřížková
Řešení těchto problémů považujeme za akutní. Bohužel se jim nedostává dostatečné pozornosti, a proto se na ně neustále snažíme upozorňovat.

Studenti a studentky o akcích informují na sociálních sítích pod označením #stafetazaklima

(ab)