S příchodem chladného počasí se strážníci častěji zaměřují na lokality s osobami bez přístřeší

S nadcházejícím poklesem teplot a příchodem zimního počasí se ostravští strážníci častěji zaměřují na lokality, ve kterých se pohybují a přespávají lidé bez domova. Na území města aktuálně strážníci evidují kolem šedesáti takovýchto lokalit s více než stovkou osob bez domova.

V lokalitách, ve kterých se zdržují osoby bez přístřeší, se hlídky strážníků pohybují pravidelně po celý rok. S příchodem chladnějšího počasí se však četnost pohybu hlídek v těchto lokalitách zintenzivní. Na tyto lokality se strážníci zaměří jak v rámci běžného výkonu služby, tak i v rámci speciálních akcí.

„Díky těmto pravidelným aktivitám, dobré místní a osobní znalosti strážníků přispíváme k předcházení situacím, při kterých by byly osoby bez přístřeší z důvodů nízkých teplot ohroženy na zdraví a na životě,“ uvádí zástupce ředitele Městské policie Ostrava pro výkon služby Petr Zukal.

Při práci s komunitou osob bez přístřeší strážníci velmi intenzivně spolupracují i s pracovníky odborů sociálních služeb jednotlivých městských částí a Magistrátu města Ostravy.

Oproti předchozímu roku strážníci nezaznamenali výrazný nárůst v počtu lokalit či v počtu osob bez přístřeší.

V rámci komunikace s osobami bez přístřeší je strážníci rovněž informují o možnostech přenocování v azylových zařízeních a centrech sociální pomoci. Pokud však venku nepanují velké mrazy, většina osob o nabízené informace a pomoc příliš nestojí.

Důvodem odmítnutí může být i fakt, že v místech určených pro přenocování jsou přesně stanovená pravidla. Navíc do ubytovacího zařízení nemohou být vpuštěni osoby po požití alkoholu.

Určitou roli při akceptování nabídky možnosti přespání rovněž hraje i skutečnost, jak dlouho je již osoba na ulici. Další velkou překážkou mohou být i zvířata, která do ubytoven nesmějí a osoby bez přístřeší se jich odmítají mnohdy vzdát.

V průběhu celé zimy pak budou strážníci pokračovat v pravidelných kontrolách lokalit s osobami bez přístřeší.