Přijďte si zapálit Betlémské světlo

Betlémské světlo je symbolem klidu, míru a přátelství. Každoročně je přiváženo z Betléma pro všechny, kteří chtějí udělat někomu na Štědrý den radost maličkým dárkem. Skauti z Polanky nad Odrou a Zábřehu navštívili primátora Tomáš Macuru a v jeho pracovně zažehli lucerničku s Betlémským světlem. Primátor poté umístil lucerničku na vrátnici Nové radnice, kde si jej mohou zájemci přijít odpálit až do Štědrého dne.

Primátor Tomáš Macura přijal ve čtvrtek 21. prosince skupinku skautů z Polanky nad Odrou a Zábřehu. Betlémské světlo ve dvou lucernách přinesli Barbora Jalůvková a Michal Hroch. Svíčku v primátorově lucerničce poté zažehla Tereza Tajzichová.

„Děkuji vám. Světlo umístíme ve vrátnici, aby si pro něj mohli přijít obyvatelé Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura. Skauty poté potěšil drobnými dárky a nejmenším dětem věnoval plyšové lemury. „Lemuři jsou jedinou opicí, která má modré oči. Tyto lemury chováme v naší zoologické zahradě,“ vysvětloval primátor nadšeným dětem.

V radnici města Ostravy si můžete Betlémské světlo zažehnout v pravé vrátnici. K mání bude až do Štědrého dne včetně. Lidé si mohou Betlémským světlem zapálit svíčky ke štědrovečerní večeři a navodit si pravou vánoční náladu.

Novodobá vánoční tradice Betlémského světlo vznikla v  Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek přenesený z věčného světla hořícího v jeskynní kapli v Betlémě, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli nadaci pro zrakově postižené Světlo ve tmě. Díky skautům se tato akce rozšířila do celé Evropy a stala se symbolem dobré vůle a vánoční pohody. Do Česka je z Vídně dováží skauti z Brna, aby je ve třetí adventní sobotu rozvezli do celé republiky. Letos pro něj dojeli do Vídně 16. prosince, kde se při příležitosti převzetí Betlémského světla konala ekumenická bohoslužba. Vlaky po naší vlasti začali skauti světlo rozvážet 17. prosince.

(nm) zdroj: text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz