Panorama Ostravy bez Strakáče zapláče

Naprosto unikátní cihlový komín v celé Evropě, ostravský Strakáč, chtějí před demolicí zachránit aktivisté spolku Svatý Václav. Nejmohutnější průmyslový komín v Česku bývalé vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic má být v září zbourán. Spolek inicioval digitální a papírovou petici, pod kterou se podepsalo na dvanáct set lidí nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska a dokonce Ameriky.

Ostravský Strakáč zvaný pro svůj kostičkovaný bílo- červený kabát je nejen v Česku jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů. Jednak z hlediska výšky, ale hlavně z hlediska jeho mohutnosti. Komín je vhodným adeptem na to, aby dosáhl na statut kulturní památky. Ostravanům utkvěl v paměti i díky barevnému dýmu. Stojí bohužel v lokalitě určené k sanaci. Po ní má v areálu vzniknout nová zóna pro lehčí průmysl. Náklady na sanaci ve výši přes tři čtvrtě miliardy hradí ministerstvo financí v rámci programu na likvidaci starých ekologických zátěží.

Argumenty, proč by měl jít unikátní komín k zemi, nejsou podle nejmenovaných odborníků až tak na místě. Aglomerace má představovat akutní ekologické riziko. Po sanaci více než 40 budov bude případný vliv komínu zanedbatelný. Naopak jeho demolicí, a to jakýmkoliv způsobem, dojde k nekontrolovatelnému výronu kontaminovaných prachových částic až na velké vzdálenosti.

V zahraničí si komínů váží, nechávají je tam stát. Pro ukázku zachování nemusíme chodit daleko. V nedaleké Opavě zachovali část budov pivovaru Zlatovar z roku 1826, včetně cihlového komínu. Komín se stal součástí moderního obchodního centra Breda & Weinstein.  

„Komín by měl zůstat jako solitér pro příští generace a mělo by se hledat jeho nové využití. Třeba sportovní a rekreační a sloužil by jako turistická atrakce. Dovedu si představit vybudování lezecké stěny či využití komínu pro stavbu lanovky, o které se tolik stále uvažuje. U komínu by mohla být restaurace a na vrcholek by mohl vozit lidi výtah. V dolní polovině komína by mohla být horolezecká stěna,“ říká předseda spolku Svatý Václav Dominik Raška.

Strakáč sice nebyl nikdy ohodnocen jako historicky hodnotný, ovšem pro svoji jedinečnost by měl být památkově chráněný. Vždyť obě vyhaslé vítkovické pece jsou prohlášeny Národní kulturní památkou, a to i navzdory tomu, že obě jsou mladší než dotčený komín. Jeho vlastnosti jej staví do role bezkonkurenčně nejvýznamnějšího komínu celé Ostravy, který je hoden památkové ochrany, jeho zánik by byla obrovská škoda.

Jedinečný cihlový komín o váze 10 tisíc tun je vysoký 101 metrů. U paty má průměr 15 metrů, u vrcholu pak devět, a jeho stěny tam dosahují tloušťky až 1,8 metru. Cihlové komíny mizí strašně rychle a takové se už zřejmě stavět ani nebudou. V budoucnu se tak Strakáč může stát i světovým unikátem, který svou náplní turistické atrakce může celou novou průmyslovou zónu ozvláštnit.

Zachování Strakáče je veřejným zájmem, o čemž svědčí petice podepsaná i osobnosti ze společensko – kulturně – politického života regionu, studenty památkové péče aj. Podporu nám vyjádřil i Svaz českých komínářů a Slezský železniční spolek. Komín by podle Spolu Svatý Václav měl rozhodně zůstat jako doklad lidské činnosti, umu, zručnosti, technického pokroku a vyspělosti. Také jako odkaz ke kořenům, z nichž Ostrava vyrostla do současných rozměrů. 

(iza)