Peníze z fondu na opravy a rozvoj nájemního bydlení míří do dalších obvodů

Dalších 19,7 milionu korun rozdělilo město Ostrava ze speciálního fondu na obnovu a rozvoj nájemního bydlení ve správě městských obvodů, ve kterém bylo pro letošní rok 50 milionů korun. Ve dvou vlnách se už vyčerpalo celkem 47,53 milionu korun, dohromady město podpořilo šest investičních akcí. Tentokrát míří peníze z fondu do Slezské Ostravy na regeneraci bytového domu v Mírové Osadě a Ostravy-Jihu na zateplení a stavební úpravy bytového domu v Čujkovově ulici.

„Mezi strategické cíle města patří rozšiřování nabídky dostupného bydlení a důraz na vzhled a kvalitu bytového fondu, proto pokračujeme nejen v realizaci vlastních projektů, ale i v další podpoře bytových projektů našich městských obvodů. Pro letošní rok jsme finance z fondu rozdělili, jeho pokračování plánujeme i v dalších letech. Zároveň jsme v květnu schválili pro Mariánské Hory a Hulváky možnost přijetí úvěru na obnovu bytového fondu ve výši sto milionů korun. Nároky na bydlení stoupají, zejména mezi mladými lidmi. Chceme pro ně v Ostravě vytvářet takové podmínky, aby neměli důvod se stěhovat jinam,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Ostrava – Jih dostane na zateplení a stavební úpravy bytového domu s číslem popisným 29 v ulici Čujkovova celkem 10 milionů korun. Na I. etapu regenerace bytového fondu v Mírové Osadě uvolnilo město 9,7 milionu korun pro Slezskou Ostravu na úpravu domů v Chrustově ulici. Oba obvody se budou v souladu s podmínkami dotace na projektech podílet minimálně stejnými částkami.

Osm domů v Chrustově ulici, ve kterých je celkem 32 bytů, získá nově zateplené fasády, střechy, hydroizolace, vstupní dveře, budou opraveny také komíny, vyměněny svody a instalace, rekonstruovány budou vnitřní prostory. Modernizace všech domů vyjde zhruba na 20 milionů korun. Předpokládáme přitom, že kromě financí obvodu a příspěvku z rozpočtu města využijeme na pokrytí části nákladů i evropské dotace,“ uvedl starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

S využitím evropských zdrojů počítá také městský obvod Ostrava – Jih. Na projekt v Čujkovově ulici žádá o poskytnutí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 7,7 milionu korun. Na dobu, než ji bude mít proplacenou, město obvodu půjčí polovinu částky, tedy dalších 3,85 milionu korun.

Na Jihu provedeme kompletní rekonstrukci bytového domu, který bude disponovat 90 bytovými jednotkami 2+kk pro bydlení seniorů starších 65 let. Realizace začne letos a její dokončení se předpokládá do konce příštího roku. Celková cena za rozsáhlé opravy venkovních prostor domu, vnitřních společných prostor a opravy bytových jednotek včetně vybudování vrátnice s ostrahou činí zhruba 49 milionů korun,“ uvedla místostarostka Ostravy – Jihu Markéta Langrová.

Již v dubnu získaly čtyři obvody – Radvanice a Bartovice, Poruba, Mariánské Hory a Hulváky a Moravská Ostrava a Přívoz z městského fondu na rozvoj a obnovu bytového fondu dohromady 27,8 milionu korun.

Město Ostrava pracuje na pěti projektech, které dohromady nabídnou téměř 200 nových nájemních bytů. V září skončí celková přestavba domu v Husově 7 a v říjnu bude hotova rekonstrukce domu na Střelniční 8. Obě lokality se nacházejí v Moravské Ostravě. Místo kanceláří budou nově v historických domech nájemní byty, dohromady jich bude 34. Dalším projektem, který realizuje město Ostrava, je sedmipodlažní dům v Janáčkově ulici v centru s 26 bytovými jednotkami. Dokončen by měl být v dubnu příštího roku. Rezidence Nové Lauby a nový bytový dům na křížení ulic Biskupská a Kostelní se chystají.