Vratné lahve tvoří pouhé procento odhozených nápojových obalů. Plánovaný zákon o zálohách dává smysl.

Nápojové obaly jsou podstatnou součástí tzv. litteringu, tedy odpadu znečišťujícího veřejná prostranství. Potvrzují to zkušenosti dobrovolníků z neziskové organizace Trash Hero Czech Republic. Podle jejich odhadů z úklidů v loňském roce tvoří sklo, PET lahve a nápojové plechovky až třetinu veškerého odhozeného odpadu.

Přitom obaly se zálohou (typicky vratné lahve od piva) jsou necelým 1 % odhozených nápojových obalů. Ministerstvem životního prostředí připravovaný zákon by měl povinné zálohy rozšířit právě na PET lahve a plechovky, což pomůže významně snížit celkové množství odhozeného odpadu ve městech i přírodních lokalitách.

Během loňského roku uspořádala v Česku nezisková organizace Trash Hero celkem 110 úklidů, na kterých více než tisíc zapojených dobrovolníků z celé republiky uklidilo z ulic a přírody téměř 40 tun odpadu. Významnou část tradičně tvořily nápojové obaly, především PET lahve, plechovky a nezálohované sklo. „Na úklidech si vedeme statistiky toho, co lidé odhazují. Opakovaně se nám potvrzuje, že zálohované lahve se vyskytují minimálně, naopak nezálohované sklo, PET lahve a nápojové plechovky jsou významnou částí nepořádku. Odhadem to může být až třetina nalezených odpadků,“ říká zakladatel karvinské základny Trash Hero Martin Špaldoň a doplňuje: „Zálohované lahve od piva tvoří ani ne jedno procento všech nalezených nápojových obalů.“

Podle Andrey Brožové z iniciativy Zálohujme.cz finanční motivace funguje: „PET lahve i nápojové plechovky jsou vyrobeny z cenného materiálu, který můžeme využívat opakovaně. Pokud je obal opatřen zálohou, pomůže to spotřebiteli uvědomit si, že se nejedná o bezcenný odpad. I lidé, kteří by nad tím dříve nepřemýšleli, ho tak odevzdají k recyklaci.“ Z odborných studií a zahraničních zkušeností víme, že by zálohový systém snížil množství odhozených PETek a plechovek až o 95 % a celkově by dopad nakládání s nápojovými obaly na životní prostředí v Česku zmenšil o 28 %. To si uvědomují také výrobci nápojů v ČR a o plošný zálohový systém dlouhodobě usilují.

Výrobci i veřejnost volají po zálohách, MŽP připravuje zákon

Uplynulý rok byl pro diskuze o zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v Česku zlomový. Díky významné podpoře veřejnosti odevzdala hned z kraje roku 2022 iniciativa Zálohujme.cz petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR petici za zavedení plošného zálohového systému s více než 35 tisíci podpisy. Petiční výbor po veřejné rozpravě v květnu doporučil Ministerstvu životního prostředí, aby připravilo relevantní studie a analýzy k zavedení povinného zálohového systému na PET lahve a plechovky pro další diskusi v Poslanecké sněmovně. Následně proběhlo několik setkání s výrobci

nápojů, odpadovými firmami, obchodníky a obcemi. V listopadu pak ministerstvo oznámilo, že představí zastřešující návrh zákona o zálohách, který podpoří dokument Cirkulární Česko 2040. „Věřím, že se podaří připravit takový návrh zákona, který umožní nejen maximalizovat množství vysbíraného materiálu a tím snížit množství odpadků v ulicích, ale že bude pamatovat také na následnou recyklaci. Ideální je tzv. recyklace z lahve do lahve a z plechovky do plechovky, která zajistí, abychom již jednou vyrobený PET a plech mohli využívat opakovaně,“ řekla k záměru ministerstva mluvčí iniciativy Zálohujme.cz Brožová.

Významný byl rok 2022 z pohledu zálohování také pro naše slovenské sousedy, kteří spustili plošný systém hned v lednu. V únoru je následovalo Lotyšsko a v listopadu Malta. Celkem tak zálohuje již 13 evropských zemí, dalších 15 o tom uvažuje nebo se na zálohování již připravuje.

O iniciativě Zálohujme.cz:

Iniciativa Zálohujme.cz byla založena na jaře roku 2018 a od té doby akceleruje celospolečenskou debatu o zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku, aby došlo k posílení principů oběhového hospodářství. Za dobu své činnosti představila celou řadu odborných studií, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující opakovanou recyklaci „z lahve do lahve“ a z “plechovky do plechovky”. Momentálně má iniciativa 27 členů. Více na: www.zalohujme.cz

Zakládající členové: Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT);

Členové:

Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s., Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON, Kofola ČeskoSlovensko a. s., REkrabička, ALPLA Česká republika

Na podzim 2020 téma zálohování nápojových obalů uchopilo také uskupení pěti největších výrobců nápojů v ČR s nově vzniklou Iniciativou pro zálohování. Členy této platformy výrobců jsou Mattoni 1873, Kofola ČeskoSlovensko, Plzeňský Prazdroj, Coca cola HBC Česko a Heineken Česká republika. Společně usilují o udržitelnější nápojový průmysl, jehož nedílnou součástí je právě zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky a navázaná opakovaná recyklace „z lahve do lahve” a „z plechovky do plechovky”.