PÁNÍK: PAUZU VYUŽIJEME K DOLÉČENÍ

Kouč Bohumil Páník

Reprezentační pauza, to je období, v níž se tým ocitá ve zvláštním režimu. Platí to pochopitelně i pro Baník Ostrava, který si sice tu aktuální pauzu zpestří pátečním duelem proti Znojmu, ale v ostatních dnech bude plnit program, který pro něj připravil kouč Bohumil Páník. Jaký program to vlastně bude?

Je obecně vzato reprezentační pauza něčím, co jako trenér vítáte?

Záleží, v jakém je mužstvo aktuálně stavu. Když máte fazonu, jedete, hráči jsou zdraví, může být pauza někdy kontraproduktivní. Jenže my cítíme, že někteří naši hráči už jsou dobití, dobouchaní a potřebujeme je doléčit. Ten týden navíc je na to ideální. Mužstvo navíc zapracovalo na kondici. Když hrajete pondělí – pátek, není na speciální kondiční tréninky prostor. Teď ho máme, takže ho využijeme. A samozřejmě můžeme zase udělat nějaký teambuilding, aby mužstvo od fotbalu na chvíli vypnulo a vyčistilo hlavu. K tomu všemu ten týden slouží.

Platí nicméně i to „b“, o němž jste se zmínil. Když máte fazonu a jedete, může být pauze kontraproduktivní, řekl jste. A Baník fazonu má, z posledních tří zápasů získal sedm bodů, čtyři dovezl z utkání venku…

Ano. A také proto potřebujeme zůstat v herním rytmu. Proto volíme v pátek utkání s dobrým soupeřem, který má ve druhé lize dobré výsledky a má svou kvalitu. Zase si budeme moci něco vyzkoušet, využijeme hráče, které budeme mít k dispozici, protože několik jich bude na reprezentačních srazech, jiní se budou doléčovat.

V přátelském utkání proti Vítkovicím jste testovali hru na tři stopery. Budete se i v zápase se Znojmem zaměřovat na nějaký konkrétní nácvik?

Může tomu tak být. My si neustále potřebujeme rozšiřovat obzor, pokud jde o taktické schopnosti a možnost určité variability. Třeba to zónové bránění ve třech. Je to něco odlišného a mužstvo si to musí osahat. A něco jiného je v tréninku a něco jiného je zkusit si to proti nějakému soupeři. A nejde jen o bránění ve třech. Je potřeba mít nacvičeno více variant. To, že teď budeme něco zkoušet, neznamená, že to budeme chtít použít hned proti nejbližšímu soupeři. Jde o to využít každý volný čas k tomu, abychom ve chvíli, kdy je to nutné, mohli úspěšně změnit taktické pojetí hry.

Jaký je aktuální stav Adama Jánoše, který v posledních zápasech absentoval kvůli zranění?

Už s námi běhá, uvidíme, kdy se zapojí do práce s míčem. Tento týden máme na to, abychom to všechno doléčili a já předpokládám, že v tom příštím bude po celý týden trénovat naplno a pro utkání s Karvinou že už ho budeme mít připraveného.

(nm) Zdroj: FC Baník Ostrava