Ostravští strážníci čistili o víkendu město od jehel a stříkaček

Součástí každodenní práce ostravských strážníků je i sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Nejinak tomu bylo o uplynulém víkendu, kdy se strážníci v ostravských ulicích na jejich výskyt cíleně zaměřili a sesbírali celkem dvě stě osmdesát jedna kusů.

Víkendová akce byla zaměřena na všechna veřejná prostranství města. Důraz byl kladen na okolí dětských hřišť, základních a mateřských škol, pískovišť, parků a odpočinkových zón.

Výsledkem pak bylo celkem dvě stě osmdesát jedna použitých injekčních stříkaček a jehel.

Strážníci jsou ke sběru použitých jehel proškoleni, včetně postupu při manipulaci s tímto infekčním materiálem. Stejně tak jsou k jejich sběru vybaveni gumovými rukavicemi, kleštěmi, dezinfekcí a speciálním obalem (kyblíkem) na infekční materiál.

V předchozím roce ostravští strážníci sesbírali celkem tři tisíce devět set osmdesát devět stříkaček s jehlami. V porovnání s rokem 2022 došlo k mírnému nárůstu použitých stříkaček, a to o tři sta padesát jedna kusů.

Převážnou část zajištěných stříkaček a jehel strážníci v roce 2023 sesbírali na základě oznámení občanů. Nálezy jehel hlásí strážníkům mnohdy i samy děti. Ty jsou s touto problematikou seznamovány v rámci besed, které strážníci-preventisté realizují ve spolupráci s jednotlivými základními školami.

Odhozené jehly a injekční stříkačky mohou být mnohdy nositelem řady infekčních chorob. Občanům proto doporučujeme na stříkačku nikdy nesahat, zavolat na linku 156, řídit se pokyny dispečera linky 156 a vyčkat na místě do doby příjezdu strážníků.