Ostravští strážníci bilancovali rok 2022

Foto: Statutární město Ostrava, městská policie

Přes šedesát tisíc evidovaných událostí, zajištění řady sportovních a kulturních akcí, spolupráce se složkami IZS, stejně tak i realizace řady preventivních projektů a aktivit, tak to je jen stručný výčet činností ostravských strážníků v uplynulém roce.

Ze statistického hlediska lze konstatovat, že porovnáním počtu evidovaných událostí v roce 2022 s rokem předchozím došlo k nárůstu událostí, a to o více než šest tisíc událostí.

Zadrženo a Policii České republiky bylo předáno celkem čtyři sta dvacet pět osob podezřelých ze spáchání trestného činu a dvě stě padesát jedna osob, po kterých bylo vyhlášeno pátrání.

Z krádeží v prodejnách pak bylo Policii České republiky předáno celkem dvě stě jedna osob, které se krádeží dopustily již v minulosti a tímto jednáním tak spáchaly trestný čin.

V uplynulém roce strážníci rovněž věnovali nemalou pozornost prevenci. V oblasti dopravy se strážníci ve spolupráci s krajským koordinátorem pro BESIP zaměřili na ochranu nemotorizovaných účastníků silničního provozu a na jejich bezpečné chování na pozemních komunikacích.

Preventivní činnost ostravských strážníků byla rovněž směřována ke dvěma cílovým skupinám, kterými byli děti a senioři.

Pro děti všech věkových kategorií realizovali strážníci více než šest set besed zaměřených na základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, na internetu i na prevenci šikany. Dalších dvě stě třicet tři besed pak bylo zaměřeno na zásady bezpečného chování v silničním provozu v rámci národní strategie BESIPu.

U seniorů pak hrál nevýznamnější roli projekt Senior linky, který je určen samostatně žijícím seniorům a zdravotně či tělesně hendikepovaným osobám. V rámci aktivace bezpečnostních tlačítek zdravotní nouze či podezřelá osoba vyjížděli v uplynulém roce ostravští strážníci celkem k tři sta osmdesáti osmi událostem. Z tohoto počtu výjezdů bylo nutné v šedesáti devíti případech na místo přivolat zdravotníky.

I v roce letošním bude pro ostravské strážníky hlavní prioritou zajištění bezpečí občanů, veřejného pořádku a místních záležitostí veřejného pořádku na území statutárního města Ostravy. Nemalé úsilí bude v letošním roce opět směřováno i do preventivních aktivit a preventivních projektů.