OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC NABÍDNE CESTOVÁNÍ ČASEM

Foto: OMN 2023. Autor: Lukáš Ston

Vydejte se na tajemnou cestu z přítomnosti do minulosti během 15. ročníku festivalu Ostravská muzejní noc. Téměř třicítka ostravských kulturních organizací přivítá návštěvníky zdarma v sobotu 15. června od 17 hodiny až do půlnoci. Festival bude zahájen na Masarykově náměstí už v 17 hodin a mottem letošního ročníku je heslo: Cestuj časem!

Do méně i více vzdálené minulosti se během Ostravské muzejní noci přenesete na mnoha místech. Radnice města Ostravy připravila výstavu automobilových veteránů, tančírnu, hudební program, módní přehlídky i tvůrčí aktivity u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy. Radnice Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz přichystala prvorepublikový program a komentované procházky městem. Stejně tak Vás Ostravou provede od hasičské zbrojnice až po Novou radnici Národní památkový ústav.

Hasičské muzeum města Ostravy nabídne výstavu o historii hasičů v našem kraji a praktické ukázky historického hašení, které si s dětmi můžete zkusit osobně. V Oblastním spolku Českého červeného kříže se dozvíte, jak to bylo se zdravotníky před sto lety, a sami si otestujete záchranu lidského života. V Železničním muzeu moravskoslezském se vydáte za historií kolejové dopravy v Ostravě a Dopravní podnik Ostrava zpřístupní svůj depozitář historických vozidel. V Tyflo Centru Ostrava získáte informace o tom, jak nevidomí zvládali běžný praktický život dřív a co vše jim pomáhá dnes.

TVŮRČÍ DÍLNY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

S dětmi si můžete užít kreativní dílny na mnoha místech. V Galerii Díra se dozvíte, čím se fotilo kdysi a jak se fotí dnes. Ve Střední umělecké škole, Ostrava si můžete starověkou japonskou technikou Raku vypálit keramiku z recyklovaných hlín a glazur. Národní zemědělské muzeum vás prostřednictvím výstavy přenese do dob lišky Bystroušky a vyrobíte si svou vlastní škrabošku. V Galerii výtvarného umění v Ostravě se vyfotíte s oblečením a rekvizitami z dob slavné malířky Toyen. V Minikině Kavárna zhlédnete film Cesta do pravěku. V Ostravském muzeu si sestavíte speciální mozaiku velkoměsta od zrodu Velké Ostravy roku 1924 až po jeho dnešní podobu.

VOLNÉ I KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

Pro návštěvníky Ostravské muzejní noci jsou připraveny volné i komentované prohlídky výstav a výstavních prostor v městské galerii současného umění Plato, ve Slezskoostravské galerii, ve Futureu, ve Vile Hanse Ulricha, v MUSEu+ Industriálním muzeu v Ostravě, v antikvariátu a Klubu Fiducia, ve Výtvarném centru Chagall, v Muzeu a Galerii Mlejn, v Galerii Gong a v Galerii Jáma 10. Speciální komentované prohlídky zázemím pro vás připravilo také ostravské studio České televize. Své cestování časem můžete začít (nebo zakončit) v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA), kde si můžete spolu s dětmi postavit město budoucnosti. Jak asi bude Ostrava vypadat za sto let?

PRAKTICKÉ INFORMACE
K přepravě mezi zapojenými institucemi slouží dvě muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava zdarma. Jízdní řády a program jednotlivých institucí najdete na www.ostravskamuzejninoc.cz. Vzhledem k omezené kapacitě bude nutné se na některé aktivity objednat předem. Rezervovat se můžete od pondělí 10. června od 8 hodin ráno na https://www.ostravskamuzejninoc.cz/cz/rezervace. Projekt je financován z rozpočtu statutárního města Ostravy. Ostravská muzejní noc je součástí Dní Fajne rodiny a celorepublikového Festivalu muzejních nocí.

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC se poprvé uskutečnila v roce 2009, kdy se jí účastnilo pouhých 9 organizací. S každým dalším rokem narůstal počet institucí a zvyšoval se i počet evidovaných vstupů. Nejvíce organizací (celkem 41) se zapojilo v roce 2018. Nejvíce vstupů (celkem 28 576) bylo evidováno v roce 2017. Autobusové muzejní linky přepravují návštěvníky Ostravské muzejní noci zdarma od roku 2010. Slavnostní zahájení před budovou Nové radnice se koná od roku 2013, letos se poprvé uskuteční na Masarykově náměstí. V roce 2020 se festival nekonal z důvodu koronavirové pandemie. Cílem festivalu je propagovat kulturní instituce ve městě.

(nm)