OSTRAVSKÁ DIVADLA ZAHRAJÍ SVÉ NEJLEPŠÍ INSCENACE V PRAZE

Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Hrát se bude v jednou Divadle pod Palmovkou, šestkrát v Divadle Komedie a jednou na scéně Divadla v Celetné. O vstupenky je v Praze velký zájem. Zahajovací opera Lazebník sevillský!!! je vyprodána a vstupenky už není možné koupit ani na závěrečného Spalovače mrtvol.  Letos je k dispozici na celý festival 2500 vstupenek na osm představení a zbývají jich už jen desítky na některá představení v Divadle Komedie.

Čtyři ostravská divadla nabízejí pražskému publiku divácky velmi úspěšné kusy, které bývají v Ostravě vyprodány. Letošní přehlídku zahajuje Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou Rossiniho operou Lazebník sevillský!!! s vtipně přebásněným libretem Jaromíra Nohavici v režii Ondřeje Havelky. ,,Pražskému publiku naše divadlo poté představí tři další inscenace v Divadle Komedie. 2. listopadu uvidí a uslyší pražské publikum v jediném představení a jediném večeru tři unikátní soudobá operní díla prezentovaná na Dnech nové opery Ostrava od skladatelů Petra Kotíka, Salvatora Sciarrina a Julia Eastmana,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil. Poté uvede činohra NDM místo plánovaného dramatu Brada Frasera Teď mě zabij monology Erica Bogosiana režírované Januszem Klimszou pod názvem  Sex, drogy a hafo prachů.

Hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! nabídne soubor opereta/muzikál NDM v Divadle Komedie 4. listopadu. Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější – zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl. Na pražské uvedení L2 zbývají již jen jednotlivé vstupenky.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků a festival uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Spalovač byl vyprodán jako první z ostravských představení. Maryša je divácky nejúspěšnější inscenací minulé sezóny a v hlavní roli se představí Pavla Gajdošíková.

Čtyřnásobné Divadlo roku – ostravská Aréna – vsadilo podobně jako Bezruči na klasiku a 5. listopadu sehraje na scéně Divadla Komedie Čechovovy Tři sestry.

Loutkové divadlo nabídne 7. listopadu tamtéž vzpomínkovou hudební hru Stříhali dohola Josefa Kajnara.

Letošní ročník podpořilo opět město Ostrava jako hlavní partner a zřizovatel všech čtyř divadel téměř dvěma milióny korun. Všechny informace včetně možnosti zakoupení vstupenek jsou na facebooku Ostrava v Praze a na webu festivalu: www.ostravavpraze.eu.

(ab) Zdroj: Město Ostrava