Ostrava chce podpořit potřebné částkou přesahující 120 milionů korun

Pro rok 2024 město zamýšlí vyčlenit k podpoře sociální péče, zdravotnictví, osob s handicapem, ale i prevence kriminality, protidrogové prevence, volnočasových aktivit a rodinné politice částku přesahující 123 milionů korun. O dotování zmíněných oblastí rozhodli zastupitelé města na svém zářijovém zasedání. Zájemci mohou své žádosti zasílat v době od 23. října do 3. listopadu 2023. O adresném poskytnutí dotací rozhodnou zastupitelé nejpozději do konce března příštího roku.

Největší částka přesahující 76 milionů korun cílí k sociální péči. Téměř 19 milionů korun je v tuto chvíli určeno k podpoře osob s handicapem. Takřka deset milionů má putovat k programům prevence kriminality, 4,2 miliony korun může být využito v rámci protidrogové prevence. Víc jak 7 milionů může podpořit volnočasové aktivity a 1,7 milionu mohou získat prorodinné aktivity. Programy v rámci zdravotnictví by měly být podpořeny částkou přesahují 5 milionů korun.

„Rozhodně bychom nechtěli omezit stávající rozsah a funkčnost poskytovaných sociálních služeb, ale naopak vše přizpůsobovat zvyšujícím se potřebám. Proto i nyní definovaná částka reflektuje vývoj inflace, jejího dopadu a růstu cen energií, služeb, pohonných hmot a souvisejících nákladů. Nicméně v tuto chvíli jde o předpokládané částky, které zohledňují popsanou situaci. Klíčový však bude konečný rozpočet pro příští rok, který zastupitelstvo města projedná v prosinci 2023,“ vysvětlil náměstek primátora Zbyněk Pražák. Detailní podmínky jednotlivých programů naleznou zájemci na webu města. V prostorách magistrátu města jsou připraveny také semináře pro žadatele v termínech 3. října a 5. října 2023 (detailněji opět na webu města).

Spektrum podporovaných služeb či projektů je vskutku široké a víc než potřebné. Jen příkladmo lze uvést, že v letošním roce byl v programu sociální péče podpořen Azylový dům pro ženy a matky s dětmi Ostrava částkou ve výši 1,6 milionu korun. Dotace města 550 tisíc korun v programu zdravotnictví letos pomohla dobrovolnickému hospicovému centru Charity Ostrava, jehož posláním je pomoc umírajícím lidem. Město letos dotovalo částkou 581 tisíc i organizaci pomáhající vytvářet vhodné pracovní a životní podmínky pro osoby s handicapem v rámci projektu zaměstnávání osob s handicapem formou chráněných pracovních míst.

„Město letos ale rovněž dotovalo zhruba 30 projektů v rámci rodinné politiky a prostřednictvím dotačního titulu volný čas podporuje i víc než stovku spolků a dalších neziskových organizací. Namátkou mohu uvést projekt dobrovolnického centra ADRA Ostrava, v jehož rámci studenti středních škol navštěvují domovy pro seniory a pomáhají zmírňovat pocity osamělosti a sociální izolace. Podpořen byl také spolek Senioři České republiky, městské organizace Ostrava. Díky jeho aktivitám se senioři společně setkávají a absolvují různé aktivity, soutěžemi počínaje, výlety konče,“ doplnil Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.