Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm v Ostravě se blíží

Vrchol Chamlangu. Foto z filmu UFO LIFE. Marek Holeceka Zdenek Hak

Začátek XVIII. Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se pomalu blíží, v současné době je v plných přípravách, i když bojuje s organizačními i finančními záležitostmi v rámci různých omezení v důsledku koronaviru. Ačkoli byla řada jiných festivalů zrušena či přesunuta na jiný termín, věříme, že 18. MFOF tuto situaci ustojí a bude! Návštěvníci festivalu se totiž opravdu mají na co těšit.

Zahajujeme 9. října na tradičním místě, tedy v Domě kultury města Ostravy. Ani v letošním roce nebyla nouze o přihlášené filmy.Z celkových 1365 přihlášených bylo odbornou porotou vybráno 68 filmů soutěžních.

V letošním roce došlo k propojení festivalu MFOF s festivalem Tourfilm (Czech Tourism), diváci se mohou těšit na 8 vítězných snímků tohoto nejstaršího mezinárodního filmového festivalu s cestovatelskou tematikou na světě (koná se od roku 1967). Jedná se většinou o krátké filmy nebo propagační spoty měst a  regionů. Výjimkou jsou filmy s delší stopáží – Překvapivé stavby, Krásné živé památky nebo sedmdesátiminutový dokument Záhada lokálek.

Hlavní host festivalu KLÁRA KOLOUCHOVÁ

Jako každoročně festival nabídne velké množství úžasných outdoorových filmů z řady exotických míst světa. V letošním roce bude velmi obtížné vybrat tři nejlepší filmy v kategorii Horský a horolezecký film. Jeden film je lepší, napínavější a barvitější než druhý…

A téměř všechny pochází od českých a slovenských tvůrců! Do soutěže byly zařazeny například snímky EVEREST Pavola Barabáše, BOYS 1970 a NAKED MOUNTAIN Tomáše Galáska, BALKÁNEM NAHORU A DOLŮ Petra Horkého, UFO LIFE Jana Šimánka, K2 VLASTNÍ CESTOU Jany Počtové, TATRY NEJSOU MÁLO Markéty Hanákové a mnoho dalších. Příznivci horolezeckých filmů, máte se na co těšit!

Na své si ale samozřejmě přijdou i příznivci vodních sportovních filmů, expedičních snímků nebo tradičních cestopisů.  Na mezinárodní expedici na divokou řeku se dostanete s německým filmem The legend of Muksu,  mezi highlinery na Sardinii ve filmu Connecting Islands nebo mezi odvážné mountbikery do Kanady díky českému filmu Kripl trip.  Nabídneme i snímky s přesahem do jiných filmových žánrů.

MFOF pokračuje (i přes organizační potíže spojené s koronavirem) v tradici jednoho z největších soutěžních putovních outdoorových filmových festivalů na světě. Většinu snímků mohou diváci v České Republice, na Slovensku a také v Polsku vidět pouze na tomto festivalu! V roce 2020 navštíví festival 40 festivalových míst.

Na www.outdoorfilms.cz uvádíme seznam všech partnerů, finančních podpor a záštit letošního 18. ročníku MFOF. Festival významně podporuje Ministerstvo kultury ČR. Neváhejte nás kdykoli kontaktovat na info@outdoorfilms.cz. Sledujte nás na našem Facebooku, Youtube, Instagramu a www.outdoorfilms.cz.

(nm)