TŘETÍ ROČNÍK PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU MARIÁNSKÝCH HOR A HULVÁK ODSTARTOVAL

Chybí vám venkovní učebna, pingpongový stůl za domem nebo máte chuť zorganizovat koncert? Mariánskohorská radnice vyhlásila již třetí ročník participativního rozpočtu, ve kterém veřejnosti nabízí, aby sama rozhodla o penězích obvodu. Z rozpočtu lidem vyčlenila 1,5 milionu korun, díky kterým mohou pomoci Mariánské Hory a Hulváky vylepšit. O favoritech rozhodnou obyvatelé obvodu také sami, a to díky hlasování.

Nápady bude sbírat do 31. října. Mezi základní podmínky participativního rozpočtu s názvem Radnice pro lidi – lidé pro obvod patří, že projekt se musí realizovat na území obvodu, nebo v rámci majetku městskému obvodu svěřeného. Náklady na jeden návrh, včetně přípravných prací, musí být v rozmezí 5 tisíc až 500 tisíc korun.

„Dívejte se kolem sebe a nápady na zlepšení svého okolí prodiskutujte s přáteli, rodinou, sousedy, nebo třeba s kolegy v práci. Pokud si nebudete vědět rady s odhadem rozpočtu či technickým řešením, nic se neděje, obraťte se na nás, se vším rádi pomůžeme,“ radí, „jak na to“, starostka Liana Janáčková (NEZÁVISLÍ).

Filtrem, který nakonec oddělí neuskutečnitelné nápady od těch životaschopných, bude další kontrola a úprava návrhů. Pracovníci radnice se jimi budou zabývat od listopadu. Zkraje příštího roku proběhne prezentace všech realizovatelných návrhů, ať už prostřednictvím internetu, sociálních sítí, nebo pomocí katalogu jednotlivých projektů. Následovat bude opět dvojí veřejné hlasování, internetové a fyzické. Ta s konečnou platností určí, které nápady v ulicích Mariánských Hor a Hulvák „ožijí“.

V loňském roce si obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák zvolili celkem sedm zajímavých návrhů.

„Vítězem elektronického hlasování se jednoznačně stal již v květnu realizovaný druhý ročník Mezinárodního turnaje fotbalových školiček. Ve fyzickém hlasování na radnici pak obyvatelé našeho obvodu vybrali k realizaci projekty bezpečnostních tlačítek pro osaměle žijící seniory, zasazení vánočního stromu, výstavbu lezecké stěny na sídlišti Fifejdy a agility hřiště pro pejsky, cvičení pro rodiče s malými dětmi a taky realizaci nového uměleckého díla,“ vypočítává 1. místostarosta Patrik Hujdus (NEZÁVISLÍ).

Všechny vítězné projekty prvního ročníku již radnice zrealizovala, pouze oprava kašny u kostela Panny Marie Královny na Stojanově náměstí se musela z technických důvodů dokončit až v letošním roce.

„Stalo se tak kvůli technologické náročnosti a delšímu času projektování. Dnes již ale kašna slouží svému účelu a je z ní oblíbené místo relaxace pro všechny kolemjdoucí. Hned na podzim se mohou lidé těšit na dokončení lezecké stěny v Dolině, která bude určena dětem od tří do čtrnácti let, a dokončení rekonstrukce agility parku Psí louka,“ dodává Liana Janáčková.

Aktuální informace o realizovaných projektech a návod, jak podat svůj nápad do nového ročníku participativního rozpočtu, najdete na www.radniceprolidi.cz nebo na facebookovém profilu obvodu.

(ab) Zdroj:www.marianskehory.ostrava.cz