OKD hledá zaměstnance pro práci v dole také v Polsku

Foto: OKD, a.s.

Poté, co společnost OKD loni v reakci na energetickou situaci v Česku rozhodla, že těžba v dole ČSM bude pokračovat až do konce roku 2025, musí hledat jako náhradu za přirozené odchody nové kvalifikované zaměstnance.

Jedná se zejména o pracovníky s důlní praxí, kterých plánuje v letošním roce přijmout na dvě stě. Vzhledem k tomu, že možnosti českého pracovního trhu jsou v tomto oboru velmi omezené, orientuje se OKD i na trh v Polsku, kde se počítá s těžbou do roku 2049 a kde školství stále připravuje učně pro budoucí práci v těžebním sektoru.

„Úspěšné prodloužení těžby závisí na kvalifikovaných a pracovitých lidech. Současný počet zaměstnanců, kterých je zhruba 3300, je pro těžbu do konce roku 2025 dostatečný. Postupně ale budeme čelit přirozeným odchodům důlních pracovníků, za něž musíme najít odpovídající náhradu. Cílíme na lidi se zkušenostmi s prací v podzemí, protože zaškolit si zaměstnance bez této praxe by trvalo zhruba rok,“ vysvětlil Radomír Štix, personální ředitel OKD.

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní zámečníky a elektromontéry. Z celkového počtu zájemců ale obvykle splňuje požadavky na hledané důlní profese pouze čtvrtina. Část těch, kteří mají o práci v OKD zájem, nemá předchozí důlní praxi nebo potřebné kvalifikační předpoklady, další pak neprojdou lékařskou prohlídkou. Pracovní trh v Česku je již v oboru důlní činnosti takřka vyčerpán, společnost proto pořádá náborové akce v polském příhraničí, kde je vzhledem k dlouhodobé perspektivě těžby černého uhlí stále dostatek kvalifikovaných pracovníků.

Na dole ČSM už nyní pracuje v kmenovém stavu 55 pracovníků z Polska. Jsou to zkušení zaměstnanci, co umějí vzít za práci a jsou velmi platnými členy naší hornické party. Rádi proto mezi sebou přivítáme další. A samozřejmě si budeme chtít udržet stávající zaměstnance, kterých si za jejich práci velmi vážíme a které dokážeme také náležitě ocenit,“ dodává David Hájek, ředitel provozu OKD.

(nm)