Objevujte svět klasické hudby s Janáčkovou filharmonií Ostrava kreativním a netradičním způsobem s moderací Markéty Matulové

Pro hravé posluchače je určena Koncertní řada C Janáčkovy filharmonie Ostrava, která umožňuje svět klasické hudby objevovat a prožívat kreativním a možná lehce netradičním způsobem. Dirigent totiž bude nejen dirigovat, moderátorka nejen moderovat, ale do akce se zapojí i samotní posluchači. Orchestr se představí pod taktovkou asistenta šéfdirigenta JFO Maroše Potokára a o průvodní slovo se postará zcela nově herečka z Divadla Petra Bezruče, Markéta Matulová. Skladby Mozarta, Beethovena, Smetany ale i Offenbacha uvede Janáčkova filharmonie 1. prosince netradičně už od 18 hodin ve Vesmíru. Zároveň zazní skladba Václava Trojana, kterou složil pro ostravskou huť inspirován majestátností jejich provozů.

„V této sezóně se věnujeme tématu odolnosti, protože právě zdolání předsudků nebo obav a příležitost nechat se zcela unést klasickou hudbou, to je přesně to, o co nám v koncertech cyklu C jde. První prosincový večer navíc náš orchestr zahraje znělku, kterou v roce 1960 složil významný český hudební skladatel Václav Trojan pro ostravskou huť, společnost Liberty je v této sezóně naším významným partnerem. Nastudovat jsme ji mohli díky notovému záznamu, který našli loni ve svém archivu, a protože je skladba inspirována Janáčkem, kdo jiný by ji měl hrát. Poprvé ji uvedeme v koncertním provedení právě ve čtvrtek,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Znělku před více než 60 lety nahrál divadelní orchestr Státního divadla v Ostravě a zazněla při několika významných příležitostech. V loňském roce ji nahrál hudebník z ostravské konzervatoře Michal Janošík.

„Náš archivní fond je velmi rozsáhlý a bohužel zatím bez inventáře. Když jsme pátrali po zajímavostech, které bychom v rámci loňských oslav 70. výročí založení hutě využili, objevili jsme nejen noty k znělce, ale také archivní firemní časopis. Díky němu víme více o vzniku znělky, původní nahrávce, ale také o jejím prvním využití, při návštěvě premiéra Indonéské republiky v červenci 1960,“ uvedla Hana Benkeová, vedoucí archivu ostravské hutě.

Koncerty z cyklu C jsou vhodné i pro žáky od 2. stupně základních škol. Aby byl čas přijatelný i pro mladší posluchače, začínají o hodinu dříve, než bývá zvykem u ostatních programových cyklů.

C1 Zdolám?

1.12. 2022, 18 hodin, Vesmír

Ludwig van Beethoven Romance pro housle a orchestr č. 1 G dur op. 40 „Pro Elišku

Wolfgang Amadeus Mozart Ukolébavka, Wiegenlied KV 350

Bedřich Smetana Předehra z opery Libuše

Petr Iljič Čajkovskij Tanec rákosových fléten z baletu Louskáček

Wolfgang Amadeus Mozart Serenáda č.13 pro smyčcový kvartet a kontrabas v G dur K. 525 „Malá noční hudba“ – I. Allegro

Jacques Offenbach Pekelný kvapík (Can Can) z opery Orfeus v podsvětí

Václav Trojan Znělka pro huť

Sergej Prokofjev Tanec rytířů z baletu Romeo a Julie

Pietro Mascagni Intermezzo z opery Sedlák kavalír

Ludwig van Beethoven Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“ – I. Allegro con brio

Markéta Matulová – průvodní slovo Lenka Jaborská – režie a koncepce Janáčkova filharmonie Ostrava Maroš Potokár – dirigent

Herečka Markéta Matulová působí v ostravském Divadle Petra Bezruče od roku 2015. Po několika nominacích získala dvě Ceny divadelní kritiky, a to v kategoriích Talent roku a Ženský herecký výkon roku za ztvárnění Věry Špinarové v inscenaci Špinarka.

Více informací: C1 Zdolám? | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

Další koncerty z cyklu C – Co máme rádi:

C2: Odolám!

19. 1. 2023, 18 hodin, Vesmír

Dá se vůbec odolat hudbě, která na velkých plochách přidává, tepe, graduje a různě nás pokouší? Je jisté, že při poslechu Ravelova Bolera, skladeb Edwarda Elgara, nebo dokonce Beethovenovy nejslavnější Deváté symfonie to jde skutečně obtížně. Více informací: C2 Odolám! | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

C3: Neodolám!

23. 2. 2023, 18 hodin, Vesmír

Co se nechat roztančit některým ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka, dojmout se při poslechu děl maestra Morriconeho či se rozohnit poslechem Rossiniho? Mnoho hudby totiž znamená mnoho emocí.

Více informací: C3 Neodolám!!! | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

C4: Oddávám se…

6. 4. 2023, 18 hodin, Vesmír

Návštěvníky koncertu čeká poslech těch nejniternějších příběhů – hudba Antonia Vivaldiho, vtělení do postav Saint-Saënsových hudebních vyprávění, a řada dalších… Více informací: C4 Oddávám se… | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)