MLÁĎATA U VELBLOUDŮ DVOUHRBÝCH

Ve výběhu velbloudů dvouhrbých v ostravské zoologické zahradě jsou k vidění tři letošní mláďata – dva samečci a jedna samička. Prvním velbloudím mládětem byl sameček narozený 20. února, jako druhý přišel na svět 4. března další sameček a třetí byla samička 11. března.

První dny života bývají mláďata se samicemi oddělená od stáda, aby zesílila a lépe přilnula ke svým matkám. Nyní už jsou všechna mláďata se stádem ve výběhu (viz video). Samečky porodily zkušené samice a vše proběhlo bez komplikací. Matka samice rodila poprvé. Přestože se při porodu objevily komplikace s polohou mláděte a byla nutná pomoc ze strany chovatelů, samice to nakonec zvládla a o svého prvního potomka se také příkladně stará.

Mláďata velbloudů dvouhrbých mívají po porodu mezi 40 a 50 kg. První letošní sameček byl ale statnější a vážil dokonce 55 kg. Ostravská skupina velbloudů dvouhrbých čítá aktuálně osm dospělých jedinců – jeden samec a sedm samic. Ve výběhu s nimi pobývá i stádo ovcí mongolských.

Velbloudi dvouhrbí jsou velmi odolná zvířata a díky velmi kvalitní a husté srsti zvládnou i velmi nízké teploty. Jakmile se začne oteplovat, zimní srst začínají ztrácet – doslova z nich odpadává ve velkých kusech (viz foto v příloze). Jeden by si mohl myslet, že zvířata trpí nějakou chorobou. Ale není tomu tak, je to zcela přirozený jev.

Zoo Ostrava chová velbloudy dvouhrbé již od roku 1971 a za tuto dobu se zde narodilo 80 mláďat.

(ab)