Letošní projekty pro zlepšení kvality trvalého bydlení v Ostravě-Jihu

1. Projekt Náš Jih pomáhá realizovat nápady obyvatel Jihu

Náš Jih je společný projekt participativního rozpočtu Zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih a obyvatel obvodu. Pro rok 2024 činí částka vyčleněná v rámci rozpočtu obvodu na projekty občanů 13 000 000 Kč včetně DPH. Pro účely projektu je obvod rozdělen do čtyř oblastí – Bělský Les a Dubina, dále Hrabůvka, Výškovice a poslední je Zábřeh. Návrhy občanů trvale žijících v obvodu Ostrava-Jih musí mít lokální charakter. Maximální cena za realizaci návrhu činí 3 000 000 Kč včetně DPH.

Časový harmonogram projektu: květen až červen je vyhrazen pro podávání návrhů, v letních měsících červenec a srpen probíhá verifikace a zhodnocení návrhů úřadem, měsíce září a říjen jsou vyčleněny na veřejnou prezentaci a případnou diskuzi, říjen až listopad probíhá hlasování obyvatel, v prosinci pak vyhodnocení celého procesu a alokace financí do rozpočtu pro rok 2025 – více najdete na Nasjih.cz.

2. Sousedství!!! Lidé mohou získat až 10 tisíc korun

Již třetí ročník programu Sousedství!!! je letos vyhlášen v Ostravě-Jihu. Finanční příspěvek až do výše 10 tisíc korun na sousedské aktivity lze získat hned ve třech vlnách. Tři termíny jsou zavedené pro zjednodušení administrace a efektivnější plánování akcí i čerpání prostředků. První vlna pro příjem žádostí je stanovena od 1. do 15. dubna, realizace aktivit se musí uskutečnit v květnu až červnu letošního roku. Druhá vlna pro příjem žádostí bude v době od 1. do 15. června 2024, realizace aktivit červenec až srpen 2024. Poslední, třetí vlna pro příjem žádostí má termín od 1. do 15. srpna 202, realizace aktivit pak musí proběhnout v měsících září, či říjnu letošního roku. Pro více informací můžete kontaktovat Terezu Kašingovou (720 952 981).

3. Dar na nákup okrasných rostlin

Také letos mohou občané Jihu požádat o příspěvek na zakoupení rostlin, které chtějí vysadit v předzahrádkách bytových domů. Pro každý domovní vchod je určeno 1 500 korun. O dar lze žádat od 1. dubna do 31. října, a to u odboru dopravy a komunálních služeb. Podmínkou pro ty, kteří dar čerpají, je předložit nejméně jednu fotografii původního stavu a tři snímky stavu po výsadbě na e-mail: zahradky@ovajih.cz, nebo osobně pracovníkům odboru. Informace včetně žádosti jsou k dispozici na webu odboru dopravy a komunálních služeb, v záložce Životní situace. Případné dotazy zodpoví Hana Ledvinková (tel. č.: 599 430 312).

4. Domovník-Preventista pomáhá i na Jihu

Cílem projektu, který je v rámci obvodu Ostrava-Jih realizován od října 2023 do září 2026, zejména zvýšení bezpečnosti ve vybraných lokalitách v městském obvodu prostřednictvím zaměstnání domovníků-preventistů. Pro nejlidnatější ostravský obvod, který však v minulosti již domovníky zaměstnával, jde o pilotní ročník. V rámci prevence kriminality bylo vytvořeno 20 pracovních míst – domovník-preventista a 1 pracovní místo mentor. Očekává se snížení nákladů na údržbu bytových domů ve správě obvodu, snížení kriminality v lokalitách a zvýšení bezpečí nájemníků v bytových domech. Realizátorem projektu je odbor bytový a ostatního hospodářství úřadu. Na financování tohoto projektu s registračním číslem CZ.03.02.01/00/22_018/000121 se podílí Evropská unii i městský obvod Ostrava-Jih.